fbpx

Orvosi vízitorma: a természet antibiotikuma

Orvosi vízitorma (Nasturtium officinale) friss, zöld levélkéi.

Az orvosi vízitorma (Nasturtium officinale) egy manapság is nagyon népszerű gyógy- és fűszernövény. Mivel egy egész Európában elterjedt gyógynövényről van szó, ezért hazánkban is megterem. Elsősorban vizes, nedves területeken találkozhatunk vele, mint például árterek, árokpartok, vízpartok, de vízbe kerülve is vígan eléldegél. A tiszta, lassan folyó, hideg vizeket kedveli és a gyönyörűséges levelei szőnyeglepelként borítják be a víz felületét. Nevelésével és gondozásával mi magunk is megpróbálkozhatunk. Ebben az esetben ültethetjük meszes talajba, de vízkultúrában is termeszthetjük. Mivel nagyon kedveli a vizet, így óvnunk kell a kiszáradástól és gyakran kell öntöznünk.

A gyógynövénynek üreges és szögletes szára, szárnyalt levelei és 5-10 mm széles fehér virágai vannak. A levelei fényesek, húsosak és zöld színűek, amelyek még télen is zöldek maradnak. A virágok hosszú fehér szirmokkal és sárga porzókkal rendelkeznek.

Európában a középkorban nagyon kedvelték a vízitormát, de nem csupán gyógynövényként használták, hanem téli zöldségnek is termesztették és a skorbut megelőzésére is használták, hiszen a növény sok-sok C-vitamint tartalmaz. Emellett mustárolajokban, értékes ásványi anyagokban – vas, jód –, illetve A- és D-vitaminban is rendkívül gazdag.

Az orvosi vízitorma antibiotikus, vizelethajtó, étvágygerjesztő és emésztésserkentő hatásokkal is rendelkezik. A hólyag- és a hörghurut egyik természetes antibiotikumaként lehet használni.

A vízitormából különféle készítmények is készülnek, amelyek hatásosak a vérképzésben, csökkentik a vérnyomást, csillapítják a fájdalmat, elősegítik a sebgyógyulást, de még a gyomor működésére is pozitívan hatnak. Mindemellett vértisztító hatása is ismeretes. A jódhiány okozta pajzsmirigyzavarra is kiválóan alkalmazható, ezt a benne lévő ásványi anyagnak, vagyis a jódnak köszönheti.

Leveles hajtásait virágzás előtt kell lecsipegetnünk és salátákat ízesíthetünk vele, amelyek a gyógynövény jellegzetes tormaíze miatt nagyon kellemes aromát kaphatnak. Természetesen a fűszernövénnyel leveseket, mártásokat és hidegtálakat is megfűszerezhetünk. Tavasszal érdemes vízitormakúrát tartanunk, ilyenkor a frissen préselt levet kell meginni. Turmixoljon le egy nagyobb adag vízitormalevelet, majd préselje ki a növény levét. Naponta két evőkanálnyit fogyasszon belőle, lehetőleg reggel és este. A kúra hat hétig tartson.

A gyógynövényből készíthetünk teát, ha hólyaghuruttal vagy hörghuruttal küszködünk. Aprítson fel két teáskanálnyi vízitormalevelet, majd öntse le két deciliternyi forró vízzel. Hagyja állni tizenöt percig, majd szűrje le és már fogyaszthatja is. Naponta akár négy nagy csészényit is elfogyaszthat belőle.

  1. Fogarasi Sándor

    Kérem, adják meg, hol és mennyibe kerül egy “dugvány”

    Köszönettel:F.Sándor

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük