fbpx

Pajzsmirigybetegségek: alulműködés és túlműködés

Az emberi testben a pajzsmirigy elhelyezkedése.

A pajzsmirigybetegség nemcsak a nőket, hanem a férfiakat is érintheti. Ha valaki úgy érzi, hogy ilyen betegségben szenved, feltétlenül keressen fel egy szakorvost, ugyanis férfiaknál merevedési problémákat és sterilitást is okozhat, ha a pajzsmirigyükkel gond van.

A pajzsmirigy egy lepke alakú szerv, amely a T3 és a T4 nevű pajzsmirigyhormonok termeléséért felelős. A pajzsmirigyhormonokra nagy szükségünk van, mivel ezek irányítják a sejtekben az anyagcserét. A pajzsmirigyet az agyalapi mirigy irányítja. Az agyalapi mirigy a TSH, vagy más néven pajzsmirigy-stimuláló hormon termelésével tartja működésben a pajzsmirigyet. A pajzsmirigyet a túl- és az alulműködés is jellemezheti. Amennyiben csökken a működése, akkor az agyalapi mirigy növeli a TSH mennyiségét, ellenkező esetben pedig csökkenti.

A test anyagcseréjét a pajzsmirigyhormonok irányítják. Pajzsmirigy-túlműködésről (hipertireózis) akkor beszélünk, amikor a vérben megnő a pajzsmirigyhormonok mennyisége. Egyik tünete a Graves-betegség, amely egy immunbetegséget takar, de a mirigyben csomó vagy jóindulatú daganat is megjelenhet. Túlműködés, vírusfertőzés és pajzsmirigygyulladás miatt is kialakulhat. Időseknél más betegségeket is generálhat a túlműködés. Ilyen lehet a szívelégtelenség, a szívritmuszavar, de pszichiátriai betegségek is megjelenhetnek. A pajzsmirigy-túlműködés tünetei a következők lehetnek: magas vérnyomás, szapora szívverés, bélműködési panaszok, ingerlékenység, hangulatingadozások, állandó fáradtság, remegés, reszketés, nyugtalanság, hiperaktivitás. A beteg rosszul tűrheti a meleget, mert nagyon izzadékonnyá válhat, tompának érezheti magát, és emiatt nem lesz kedve a napi teendőit elvégezni. Sok beteg számol be hajhullásról. Sokuknak megnő az étvágyuk, ennek ellenére súlyvesztést tapasztalnak.

A pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis) akkor alakul ki, amikor a pajzsmirigy kevés hormont termel. Az alulműködés egyik leggyakoribb oka a Hashimoto-betegség. Ilyenkor a szervezet saját immunrendszere fordul a pajzsmirigy ellen. Az okok között szerepelhet még a születési rendellenesség, a gyulladás, de még pajzsmirigyműtét után is kialakulhat. Ha valakinek nagyon magas a TSH-szintje, akkor feltehetőleg pajzsmirigy-alulműködésben szenved. A pajzsmirigy-alulműködés tünetei közé sorolandók a súlygyarapodás, a székrekedés, a vízvisszatartás és az izomfájdalom. A beteg nem szereti a hideget, gyakran lesz depressziós és fáradt. A hajhullás, a töredezett körmök és a száraz bőr is a szimptómák közé sorolhatók.

A pajzsmirigy-túlműködés kezelésére csak akkor kerül sor, ha az tüneteket produkál. A betegséget radioaktív jóddal kezelik, de lehet, hogy sor kerül a mirigy egy részének műtéti úton való eltávolítására is. Aki pajzsmirigy-túlműködésben szenved, pihenjen sokat és próbáljon stresszes életmódján változtatni. Általában tartózkodniuk kell az olyan gyógyszerek szedésétől is, amelyek az anyagcserét felgyorsítják.

Akinek pajzsmirigy-alulműködést állapított meg az orvosa, pajzsmirigyhormon-pótló gyógyszert kell szednie, az esetek többségében a beteg élete végéig. Az adagot mindig az orvos állítja be, éppen ezért fontos, hogy évente egy vagy két alkalommal a páciens orvosi ellenőrzésen jelenjen meg, mert hiszen a dózis időről időre változhat. A kezelés azért szükséges, hogy a pajzsmirigyhormon szintje ismét normális legyen, ezzel pedig az alulműködés tünetei is meg fognak szűnni.

  1. Kovácsné Török Edit

    Kérdezni szeretném: pajzsmirigy sejteket találtak más szervekben. Mi az oka? Lehet e segíteni ezen úgy, hogy eltávolítsák mind a kétoldali mirigyet? Esetleg a sejt “kiáramlását “megakadályozhatjuk e jód adagolásával?
    Pontos válaszukat előre is köszönöm.

  2. Zsámboki Zoltánné

    Üdvözlöm!
    Nekem az lenne a kérdésem, hogy akkor mi a helyzet, ha alul működésem van, de mellette göbök is vannak! Nem kezelhetem jóddal magam, hisz kifejezetten tiltva van a göbök miatt!
    A másik, hogy szépen szinten tudom tartani a tejoltó galaj teával, amit kúraszerűen iszok! De azt is hallottam, hogy meginni nem szabad mert mérgező! Igaz lehet?
    Előre is köszönöm a válaszát!

  3. Kertész Andorné

    Én pajzsmirigy alúlműködő vagyok/hashimoto/szedek gyógyszert,de az anyagcserém nagyon lassú erre kérnék valami tanácsot.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük