fbpx

Pellagra, a „vámpírbetegség”

Főtt kukorica a tányéron, pöttyös asztalterítőn.

A pellagra nevű betegséget a B3-vitamin, vagyis a niacin hiánya okozza. Az olasz „pelle” és „agra” szavakból ered, ami annyit jelent, hogy durva bőr, hiszen ennek a betegségnek az egyik legjellemzőbb tünete a bőr kóros elváltozása. A pellagrát nem csupán a niacinhiány váltja ki, hanem a triptofán nevű aminosav hiánya is okozhatja. Ez a betegség legfőképpen Indiában és Dél-Afrikában elterjedt, itt is csak azokon a területeken, ahol főként kukoricát fogyasztanak az emberek. A kukorica csak kevés B3-vitamint és triptofánt tartalmaz. A kukoricában lévő niacin kötött formában van jelen, ami megakadályozza, hogy a tápcsatornából felszívódjon, triptofántartalma pedig elenyésző.

A betegség tüneteit a 18. században jegyezték le először, de igazából ekkor még nem tudták megmondani az orvosok sem, hogy mi a betegség kiváltó oka. A páciensnek általában azt javasolták, hogy a megerősödése érdekében költözzön el egy kis időre. A beteg, mivel más táplálékot fogyasztott ezen idő alatt, ezért meggyógyult. Ekkor jöttek rá arra, hogy a pellagra kiváltója a kukorica. Ma már szinte nem is találkozunk Európában ezzel a betegséggel, ennek oka a vegyes táplálkozásban keresendő, így kizárt, hogy ne jussunk elegendő B3-vitaminhoz.

A régebbi korokban az emberek meg voltak róla győződve, hogy a pellagrás betegek vámpírok. Úgy vélték, hogy sok mindenben hasonlítanak egymásra. Hiszen a vámpírok sem kedvelik a napfényt, étvágytalanok, vagyis az étkezésben csak a vér jelenti számukra az egyetlen alternatívát és agresszívek is, hiszen a vámpírokról szóló filmekben sem láttunk még jámbor vérszívót, csakis erőszakosat.

A betegség legfőbb tüneteit „három d-ként” is emlegetik, mivel a három szimptóma közül mindegyik „d” betűvel kezdődik. Az egyik a demencia, vagyis az elbutulás, a másik a dermatitis, a bőr gyulladása, a harmadik pedig a diarrea, vagyis a hasmenés. A pellagrában szenvedő beteg bőrén gyulladás keletkezik, valamint a bőr elszarusodása és hámlása figyelhető meg. Ezek a tünetek a bőr azon részein jelentkeznek elsősorban, amelyek napsugárzásnak vannak kitéve. Emellett a nyálkahártya is elfekélyesedhet, amely nagy fájdalommal járhat. A hasmenés is a gyakori tünetek között szerepel, amelyet gyakran kísér hasfájás, hányinger, és a véres széklet is gyakori. A demencia szintén a szimptómák közé sorolandó. A pellagrában szenvedő egyén zavart, szomorú, lehangolt, feszült és minden ok nélkül ideges lesz, majd megromlik az emlékezete, agresszívvé válik, az utolsó fázisban pedig a teljes elbutulás lesz rá jellemző. Ha a betegséget nem kezelik, akkor ez halálhoz is vezethet.

A niacinhiányt megelőzhetjük, ha elegendő májat, sovány sertéshúst, lazacot, baromfihúst és vörös húst építünk be az étrendünkbe. Továbbá a B3-vitamin megtalálható még a korpában, az olajos magvakban, a zöldségekben, a száraz hüvelyesekben, a fügében, a szilvában és az avokádóban.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük