fbpx

Rákellenes élelmiszerek

Grillezett lazac, brokkoli és burgonya egy tányéron.

Egyes élelmiszerek olyan képességgel rendelkeznek, hogy a daganatos sejteket ki tudják küszöbölni, vagy a szervezetet olyan mértékben erősítik, hogy az magától elbánik a degenerálódott sejtekkel. Ha rendszeresen beépítjük étrendünkbe ezeket az élelmiszereket, a rákot és más betegségeket időben és hatékonyan megelőzhetjük.

Tényleg léteznek rákellenes ételek?

Az Amerikai Rákkutató Intézet jelenlegi információi szerint a daganatos betegségek körülbelül egyharmada vezethető vissza a táplálkozásra. Hivatalos vizsgálataik szerint azonban nincs egyetlen olyan elem az élelmiszerekben, amely a daganatot közvetlenül leküzdené. Ez azt jelenti, hogy összességében az egészséges táplálkozás az, ami a rákprevencióban segíthet. Időközben azonban független tudósok érdekesebb kutatási eredményeket hoztak napvilágra. Egyes élelmiszerekben nagyon is jól meghatározott anyagokat azonosítottak, amelyek képesek a daganatos sejteket konkrétan megsemmisíteni. Ha rendszeresen sok ilyen élelmiszert, italt és fűszert fogyasztunk, a daganatot megfékezhetjük, visszaszoríthatjuk.

Hogyan kezdődik a rák?

A rák egyetlen abnormális sejttel kezdődik, amely egyszer csak kontrollálatlanul szaporodni kezd. Ez a rohamosan növekvő sejtcsoport hamarosan egy tumort alkot, amely benyomul a még egészséges szövetbe. A kemikáliákból, cigarettafüstből, környezeti mérgekből, egészségtelen élelmiszerekből származó rákkeltő anyagok és egyes sugárzások hatása felgyorsíthatja a tumorok keletkezését. Más anyagok – úgynevezett „gátlók” – képesek azonban a rákos sejteket akadályozni a növekedésben. Ilyen például egyes vitaminok és a növényi élelmiszerekben lévő fitokemikáliák.

Fitokemikáliák

A fitokemikáliákat gyakran szekunder növényi anyagoknak is nevezik. Bizonyos kémiai vegyületekről van szó, amelyek a növény számára – ellentétben a primer növényi anyagokkal, mint a szénhidrátok, proteinek és zsírok – nem tápanyagként szolgálnak. Egyes fitokemikáliák a növény virágának színezőanyagát, mások illatanyagát adják, hogy a rovarokat beporzásra csábítsák, megint mások gomba- vagy baktériumfertőzésektől védik a növényt. A fitokemikáliák emberre gyakorolt hatása is ismert. A gránátalmában lévő polifenolok például csökkentik a vérnyomást, a fokhagyma szulfidjai megakadályozzák a trombózist, a gyümölcsökben lévő fenolsavak pedig elpusztítják a baktériumokat. Vajon mely élelmiszerek tartalmaznak olyan fitokemikáliákat, amelyek daganatgátló hatásúak?

Élelmiszerek a rákprevencióhoz

Az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszereknek a hatékony rákellenes diétában a helyük. Ezek elsősorban a lenolaj és a hidegvízi halak, mint például a lazac. A diófélék is tartalmaznak fontos anyagokat, amelyek képesek megelőzni a daganatot. Együnk ezért sok kezeletlen, pirítatlan és sótlan diófélét, pl. paradiót, mogyorót és mandulát. Az antioxidánsok képesek megsemmisíteni a rákkeltő anyagokat. A gyümölcsök és zöldségek gazdagok antioxidánsokban. Vannak azonban olyan gyümölcs- és zöldségfélék, amelyek átlagon felüli mértékben tartalmaznak antioxidánsokat, és ezért a daganat rizikóját erősen csökkentik. Ezekhez a zöldségekhez tartozik az avokádó, a brokkoli, a káposzta, a karfiol, a sárgarépa, a fokhagyma, az édesburgonya, a gomba és a bab. A gyümölcsök közül a grapefruitot, a fügét, a narancsot, a citromot, a szőlőt, a papayát, a málnát, az áfonyát, a fekete ribizlit, a cseresznyét, a paradicsomot és a körtét kell megemlíteni.

Az italok közül azok a teafajták segíthetnek megelőzni a rákot, amelyek antioxidánsokban – különösen polifenolokban – gazdagok. Ezek a rooibos tea, a zöld tea és a gyömbértea. A fűszerek közül a kurkumát, a gyömbért, a Cayenne-borsot, a fahéjat, a rozmaringot, az oregánót, a petrezselymet és a zsályát illesszük be az étrendünkbe rákellenes tulajdonságaik miatt a lehető leggyakrabban.

  1. Szeretnek en is hozzaszolni a cikhez:
    Sok jo felvan sorolva amit be lehet tartan, de mindent
    nem mert az embernek ha mar van valami problemaja az egeszsegevel akkor nagyon kell valogatni. En is valogatom hogy mit birok megenni es mit nem,Meg eddig hala Istennek daganatos problemam nincs, de mas eleg sok van.
    Koszonom a levelet mert igen hasznos ertesiteseket kapok Tisztelettel Etelka

  2. Szuchányi Judit

    Feltétlenül ide tartozik, hogy hogyan készítjük el az ételeket. Mindig friss legyen, ne többszörösen melegítgetett, és ha lehet mindig friss alapanyagokat használjunk. Kerüljük a száraz, már karcinogén anyagok kialakulását. Lehet, hogy egy jól megsült ill. lesült ételnek jobb az aromája, de egészségesebb a párolt, lazább, szaftos (lédús) harapni való. A fent felsorolt fűszerekkel kitűnő aromákat lehet elérni.
    Judit

  3. Székely E.

    Már túl vagyok a műtéten ,viszont néma lettem ,nagyon nehéz megtanulni így élni..főleg egy ilyen kegyetlen világban ..de ha még élnem kell akkor azt kell tennem…
    Köszönöm,!

    1. Gondolom gége eltávolitás volt.
      Nekem 10 éve történt és megtanultam
      gyomorszájon keresztúl beszélni.
      Van erről könyv de szivesen segitek.

  4. Pingback: Lássuk el szívünket saját elixírjével, nitrogén-monoxiddal! | Gyógyszer Nélkül

  5. Makrancziné Ildikó

    9 éves kisunokám 1 éves kora óta, egy kötelező védőoltást /agyhártyagyulladás/ követően, bekómált,. és lett 1-es tipusú cukorbeteg! Azóta inzulint kap! Az ismereteim szerint ezt nem lehet gyógyítani? Egész életén keresztül így kell élnie? Inzulinpumpa van a bőre alá beépítve!!! Nagyon sok mindenben korlátozva van! Azonkívül hogy néha úgy érezzük, annyira ingadozik a vércukorszinje, hogy ennyi év után sem sikerül stabilizálni!! Mit tehetünk??

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük