fbpx

Sok B1-vitaminhoz juthatunk a teljes kiőrlésű termékekből

Teljes kiőrlésű kenyér szeletelve, mellette búzakalász és fakanálban magok.

A B1-vitamin a vízben oldódó vitaminok csoportjába tartozik. Létfontosságú vitaminról van szó, amely sok állati és növényi élelmiszerben fordul elő. Ez a vitamin részt vesz a sejtanyagcserében, része egy koenzimnek, amely a szénhidrátok lebontásához szükséges. Ezen kívül a B1-vitamin nélkülözhetetlen a pajzsmirigyfunkcióhoz és az idegrendszer számára is. A B1-vitamin a vízben oldódása miatt nem tárolható a szervezetben. Fontos tehát, hogy rendszeresen hozzájussunk a táplálékon keresztül. A zsír- és cukoranyagcserében ugyancsak fontos szerepet játszik a B1-vitamin. A tiamin – ahogy még nevezik a B1-vitamint – jelentős részben járul hozzá ahhoz, hogy a szervezet a táplálékból energiát tudjon nyerni.

A B1-vitamin napi szükséglete

Az egyéni szükségletben jelentős szerepet játszik az életkor és a nem. A napi szükséglet nőknek 1,0 mg, férfiaknak 1,3 mg. A sportolóknak, várandósoknak és szoptató anyáknak egy kicsit magasabb szükségletük van B1-vitaminból. Ezt a megemelt adagot esetleg táplálékkiegészítők útján szedhetjük be. Ha a szervezetbe elegendő mennyiséget juttatunk belőle, a B1-vitamin az energianyerés mellett erős idegekről, jó szellemi teljesítőképességről gondoskodik, és elősegíti a növekedést. A vitaminban gazdag táplálkozás testileg és szellemileg is egészségesen tart. Ezért az étrendünk mindenképp legyen változatos, és tartalmazzon sok teljes kiőrlésű terméket. Ezek nemcsak B1-vitaminban gazdagok, hanem rostanyagokban is. Olyan ásványi anyagokat és nyomelemeket tartalmaznak, amelyek nélkülözhetetlenek a sejt-, cukor- és zsíranyagcseréhez.

B1-vitamint tartalmazó élelmiszerek

A következő élelmiszerek tartalmaznak B1-vitamint: teljes kiőrlésű termékek, korpa, élesztő, máj, tej, burgonya, sertéshús, napraforgómag, makadámdió, borsó, zabpehely, pitypang, csirkehús, marhahús, szójabab, búzacsíra. A legtöbb B1-vitamint a sütőélesztő és a teff (egy kölesféle) tartalmazza. A biopékségek a teljes kiőrlésű termékeiket sok esetben tartósítószer nélkül, tiszta gabonából, illetve magvakból elkészítve kínálják. Ezek a termékek bár valamivel drágábbak, de segítségükkel legalább valami jót nyújtunk saját magunknak és a szervezetünknek.

  1. Pingback: A legfontosabb ásványi anyagok és nyomelemek | Gyógyszer Nélkül

  2. Pingback: A B1-vitamin jót tesz az idegeknek | Gyógyszer Nélkül

  3. Pingback: Természetes hashajtók | Gyógyszer Nélkül

  4. Pingback: Búzafűlé – gyógyulás tápanyagokkal | Gyógyszer Nélkül

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük