fbpx

Szegfűszeg, a természetes fájdalomcsillapító

Szegfűszeg és a belőle készült eugenolt tartalmazó szegfűszegolaj.

A szegfűszegfa (Syzygium aromaticum) őshazája Indonéziában van. Ez az örökzöld fa akár a tizenöt méteres magasságot is elérheti. Leveleinek jellegzetes, aromás illata van. A szegfűszegfa termése a szegfűszeg, vagyis a fa megszárított virágbimbói, amelyet hazánkban is sokan ismernek és használnak fel sütés és főzés során. A szegfűszegnek fűszeres illata és kissé kesernyés íze van, nagy mennyiségben tartalmaz illóolajat, amelyet vízgőz-desztillációval nyernek ki. A szegfűszeg illóolaja sárgás-barnás színű. A növény őshazájában elsősorban asztma kezelésére és az asztma tüneteinek enyhítésére használják ezt a kellemes illatú gyógy- és fűszernövényt.

A szegfűszeg baktérium-, gomba- és vírusellenes hatásokkal rendelkezik. De gyulladást is csökkenti és görcsoldó, illetve fájdalomcsillapító szerként is be lehet vetni. A szegfűszegolaj pedig szintén fertőtlenítő, élénkítő és érzéstelenítő hatással bír, köszönhetően a benne lévő eugenolnak. A növény másik hatóanyaga a cserzőanyag.

A szegfűszeget lehet használni belsőleg és külsőleg egyaránt. Belsőleg hatásos lehet hányinger és puffadás ellen, de egyéb emésztési panaszokat is orvosolni képes.

Külsőleg készíthetünk belőle borogatást, amely a reumás panaszokat képes hatékonyan enyhíteni, de lehet még kezelni vele szájüregi fertőzéseket. Öblögetéssel pedig a száj és a garat gyulladásait kezelhetjük szegfűszeg vagy szegfűszegolaj segítségével.

Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy a szegfűszegolaj hatékonyan képes a fájdalmat csillapítani. Az olaj elsősorban a mozgásszervi fájdalmakat és a fejfájást tudja eredményesen enyhíteni és megszüntetni.

Hogyan készíthetünk a szegfűszegből teát? Törjön össze 2-3 darab szegfűszeget, majd tegye azt egy csészébe. Öntse le két deciliter forró vízzel és hagyja állni tíz percig. Miután leszűrte, ízesítheti mézzel és citromlével.

A szegfűszegolaj hígítatlan állapotában irritálhatja a nyálkahártyát, illetve az arra érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki. Áldott állapotban lévő hölgyeknek és szoptató kismamáknak nem javasolt a használata.

A fűszeres illatú és ízű szegfűszegolajat a likőripar is előszeretettel használja. A szegfűszeget pedig mi magunk is felhasználhatjuk levesek, desszertek és sütemények ízesítésére. Karácsonykor illatosítók készítésénél is fordulhatunk hozzá, de gyümölcskenyérbe is belesüthetjük. A szegfűszeg kellemes illata belengi az egész lakást és – véleményem szerint – a karácsonyi ünnepek hangulatát képes pillanatok alatt felidézni és megteremteni.

1 hozzászólás

  1. Krucsai János

    “Amiről a gyógyszergyártók nem beszélnek” – ennek Mi konkréten a szó szoros értelmében szenvedő alanyai vagyunk, nem műthető daganatos betegség kapcsán.
    Mi elszenvedtük már a kemó és sugárterápia összes kínját. A pénz nagy úr!!!!! Elképesztő hatalmat ad annak, aki ezzel mértéktelenül rendelkezik, de ez a megállapítás nem csak a gyógyszergyártók területére vonatkozik, hanem az élet egyéb területeire is! Hiszen a PÉNZ még az élet felett is dönthet, persze ez “Őket” abszolút nem érdekli, még akkor sem ha súlyosan jogtalan, etikátlan, az egész, Őket kizárólag a még több pénz és a még nagyobb hatalom érdekli, aminek a vége a földünk pusztulását fogja eredményezni!!!!!!!!!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük