fbpx

Szupertáplálékok a szuperegészségért

Ún. szupertáplálékok egy asztalon.

Képzeljünk el egy olyan életet, ahol a táplálékaink nagy mennyiségben tartalmaznak vitaminokat, ásványi anyagokat és antioxidáns vegyületeket, amelyek meghosszabbítják az életünket, és amelyek csökkenti a szívbetegségek, a daganatos megbetegedések, a cukorbetegség, az ízületi gyulladás és egyéb megbetegedések kialakulásának a kockázatát. Az én filozófiám az, hogy minden, a természetben is előforduló táplálék csakis szuper lehet. Minél „vadabb” egy táplálék, annál jobb az egészségünk, a szervezetünk számára.

Amennyiben a természet szerint élünk, vagyis minél több, a természet által felkínált táplálékot fogyasztunk, annál egészségesebbé válhatunk és annál nagyobb lesz a vitalitásunk. Hogyan teremthetünk egyensúlyt a szervezetünkben? Az egészséges táplálkozással, a tiszta vízzel, a napfénnyel, a levegővel, a szerelemmel, a szenvedéllyel és azzal, ha olyan életet élünk, olyan munkát végzünk, amelyet a szívünk mélyén szeretnénk. A stresszes életmód miatt elengedhetetlen, hogy a szupertáplálékokat nagy mennyiségben fogyasszuk, hiszen így elkerülhetjük a stresszt és a krónikus betegségeket. A következőkben felsorolt szuperélelmiszerek csökkenthetik az öregedési folyamatokat és a krónikus betegségek kialakulásának a kockázatát.

A sötétzöld leveles zöldségek színét a klorofill adja, amely megnöveli a vér hemoglobinszintjét, ezáltal több oxigénben dús vér jut el a sejtjeinkhez. Ha valaki kihagyja ezeknek a fenséges zöldeknek a fogyasztását, nagy esélyt ad a daganatos megbetegedések és a szívbetegségek kialakulásának. A zöldek lúgossága ugyanis kiegyenlíti a pH-értéket. A pH-egyensúly pedig nagyon lényeges a sejtek egészséges működéséhez. Az olyan leveles zöldségek, mint a petrezselyem, a brokkoli, a kelkáposzta, a cikória, a zsázsa, az endívia, a gyermekláncfű, a mángold és a spenót tele van olyan tápanyagokkal, mint folsav, kálium, kalcium, magnézium, vas, illetve C-és K-vitamin.

A bogyós gyümölcsök – mint például az acai berry, a goji bogyó, a noni, az áfonya – tele vannak antioxidáns vegyületekkel, amelyek remek vértisztítók és olyan értékes tápanyagokat tartalmaznak, amelyek jó hatással vannak a szív- és érrendszer egészségére, sőt öregedésgátló hatásokkal is rendelkeznek.

A gombák már ősidők óta a szupertáplálékok közé tartoznak. Tele vannak B-vitaminnal, káliummal, vassal és szelénnel. Remekül erősítik az immunrendszert és sok kutatás azt igazolja, hogy a bennük lévő antioxidáns vegyületek blokkolják a rákos sejtek növekedését.

A diófélék és a magvak – tökmag, kendermag, dió, brazil dió, mandula, chiamag – rengeteg energiát biztosítanak szervezetünk számára. Ezek a magvak és diófélék gazdagok ásványi anyagokban, szívbarát telítetlen zsírokban, fehérjékben és fitoszterolokban.

Az olyan erjesztett ételek, mint a joghurt, a kefir, a kombucha vagy éppen a savanyú káposzta már ősidők óta ismeretesek az emberiség számára. A fermentált ételek probiotikumban gazdagok, amelyek lehetővé teszik az ásványi anyagok és vitaminok nagyobb mértékű felszívódását és csakúgy, mint az antioxidánsok csökkentik a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát. Válassza a pasztőrözött „aktív” vagy az „élő” kultúrákat.

A hínárok és a moszatok bőségesen tartalmaznak jódot, amely elősegíti a fogyást, illetve csökkenti a narancsbőr kialakulásának a kockázatát. Bolygónkon az óceáni táplálékok tartalmaznak a legtöbb tápanyagot. A hínár például tisztítja és lúgosítja a vért, segíti a méreganyagok kiürülését és lebontja a zsíros lerakódásokat. Érdemes tudni, hogy a hínár tízszer annyi kalciumot tartalmaz, mint a tej.

Az algák – chlorella, spirulina, kék és zöld algák, tengeri vörös algák, tengeri fitoplanktonok – ideális vitamin- és ásványianyag-csomagot tartalmaznak bárki számára. Az algák rengeteg nyomelemet, ásványi anyagot, aminosavat, B12-vitamint, klorofillt, omega-3 zsírsavat és enzimeket tartalmaznak. Az alga javítja az agy és az immunrendszer működését, elősegíti a szervezet méregtelenítését, csökkenti a gyulladást, javítja a keringést, az energiaszintet és az állóképességet.

A friss csírák szintén nagyon hasznosak szervezetünk számára, hiszen rengeteg enzimet és fitonutrienst tartalmaznak. A csírák is segítséget nyújthatnak a rákos megbetegedések kialakulásának megelőzésében, illetve biztosíthatják számunkra a hosszú életet.

A gyógynövényeknek betegségmegelőző hatásuk is ismeretes, vagyis nemcsak akkor érdemes azokat fogyasztanunk, amikor már megbetegedtünk, hanem megelőzés céljából is. Gondoljunk csak a fokhagymára, amely fertőtlenít, gombaellenes, vírusölő tulajdonsággal is bír és csökkenti a koleszterinszintet. A gyömbér fokozza a keringést, megakadályozza a hányingert, csökkenti a koleszterinszintet és enyhíti a fájdalmat.

  1. winkler anita

    Nem hozzászólni ,hanem tanácsot kérni szeretnék.Fokozott verejtékezéstöl szenvedek ami nem a megszokott helyeken (honalj láb)jelentkezik hanem mindenhol máshol különösen nyáron.Gondolom nem én vagyok z egyetlen aki ettöl szenved.Már minden létezö irodalmat elolvastan ezzel kapcsolatba,de nem jutottam elöbbre.Abban reménykedem,hogy Önök talán szolgálhatnak valamiféle megoldással.Elöre is köszönöm a válaszukat.

  2. Bencsik Marika

    Azt szeretném kérdezni hogy hol lehet hozzá jutni a góji bogyóhoz valamint az Acai bogyóhoz?

  3. A fokozott verejtekezesben en is szenvedek .Kulonosen afelebredeskor csupa vizes a rajtam levo ruha. Amit termeszetesen le kell cserelnem.Napkozben elviselheto.Kerem szives tanacs ukat;Koszonettel;Ilona

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük