fbpx

Tápanyagok, amelyekre negyvenéves kor fölött szükségünk van

Két cseresznye, melynek összenőtt szárai szívet formáznak.

A vitaminokra és az ásványi anyagokra úgy kell tekintenünk, mint egy hadseregre, amelyek képesek legyőzni az életkorral összefüggő betegségeket. Testünk negyvenévesen és afölött már egyáltalán nem úgy működik, mint húszéves korunkban. Veszítünk izomtömegünkből, a lassú anyagcserének köszönhetően súlyfelesleggel küzdhetünk és sajnos a krónikus betegségek is megjelenhetnek. Az egyik lehetséges mód ezek kivédésre, ha egészségesen táplálkozunk, hiszen így hozzájuttatjuk szervezetünket a létfontosságú tápanyagokhoz.

A B12-vitamin nagyon fontos a normál vérkeringés és agyműködés szempontjából. Ez a vitamin főleg állati eredetű táplálékokban található, elsősorban a csirkében, a halban, a tejben és a tojásban. Azonban negyvenéves kor fölött gondok lehetnek ennek a vitaminnak a felszívódásával, ezért szükség lehet kiegészítésre. A túladagolástól nem kell tartani, mivel egy vízben oldódó vitaminról van szó, tehát a felesleg kiürül a szervezetből.

A kalciumról már számtalanszor bebizonyosodott, hogy jelentősen lecsökkenti a csonttörés kockázatát. Ez az ásványi anyag szükséges más alapvető testfunkcióhoz is, mint például az izomösszehúzódáshoz, az idegek és a szív működéséhez. Sajnos ha nem biztosítjuk szervezetünk kalciumszükségletét, akkor a szervezetünk a csontjainkból látja el magát, hogy képes legyen ezen testi funkciókat betölteni. A kalciumot túl lehet adagolni, amely károsan hat a szív egészségére. Fogyasszon kalciumban gazdag ételeket, mint például spenótot, mandulát, szardíniát, brokkolit és tejtermékeket. Ha nem biztos abban, hogy Önnek mennyi kalciumra van szüksége, beszéljen erről kezelőorvosával.

A D-vitamin-hiány sok betegséghez kapcsolódik. Például a cukorbetegséghez, a szívbetegséghez, a szklerózis multiplexhez, de egyes kutatások szerint a mellrák kialakulásának esélyét is megnöveli. D-vitaminra a kalcium felszívódásához is szükségünk van. D-vitamint tartalmaznak a halak és tejtermékek, de napfény hatására is termelődik a szervezetünkben.

A magnézium egyik legfontosabb funkciója a vérnyomás szabályozásának elősegítése, ami különösen fontos a negyven év feletti nők számára, akik a magas vérnyomás kockázatának is ki vannak téve. A magnéziumhiány szívbetegséget, cukorbetegséget és gyulladást okozhat. Ez az ásványi anyag elősegíti a kalcium felszívódását és szerepet játszik az izmok, az idegek és a szív működésében, illetve a vércukorszint szabályozásában. Kitűnő magnéziumforrások a zöld leveles zöldségek, a bab, a diófélék, a magvak és az avokádó. Ha egészségesen táplálkozunk, nem kell magnéziumhiánytól tartanunk, azonban túl is lehet adagolni, ilyenkor hasmenést, görcsöket és hasmenést tapasztalhatunk.

A kálium kulcsfontosságú szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában. Egyes kutatások szerint a megfelelő káliumszint csökkenti a stroke kialakulásának esélyét. A túl sok kálium károsíthatja a gyomor- és a bélrendszert, a szívet, és akár még szívritmuszavart is okozhat. Azonban az egészséges, változatos táplálkozással nem kell káliumhiánytól tartanunk. Káliumot többek között a banán, az édesburgonya, a cseresznye, a bab és a lencse tartalmaz.

Az omega-3 zsírsavak ugyan nem számítanak vitaminnak, de kiérdemelt helyet kell kapniuk a tápanyaglistán, hiszen számtalan egészségügyi hatással rendelkeznek. Segítenek ellensúlyozni az öregedéssel együtt járó negatív hatásokat és változásokat, például csökkentik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát és a kognitív hanyatlást. Az omega-3 zsírsav segít a vérnyomás és az LDL-koleszterinszint csökkentésében, de az emlékezést és a gondolkodást is elősegíti. Omega-3 zsírsavforrások: halak, halolajok, dió, lenmag, leveles zöldségek, vörös áfonya, pekándió, kendermag.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük