fbpx

Tavaszi és téli vitaminbombák: kerti retek és retekcsíra

Retekcsíra kis pohárban, a háttérben egy csomag piros retek.

A káposztafélék családjába tartozó kerti retek (Raphanus sativus) világszerte egy kedvelt zöldségnövény. A növény levelei mélyen szeldeltek, a sziromlevelei fehérek vagy rózsaszínűek, illetve sötéten erezettek. A retket már az ókorban is termesztették, de nemcsak táplálékként, hanem gyógynövényként is alkalmazták. A rabszolgáknak azért kellett fogyasztaniuk, hogy legyen erejük a nehezebb fizikai munkálatokhoz, míg a retekből kipréselt levet a gazdagabb férfiak és nők például szeplőhalványításra és szépségük megőrzésére alkalmazták.

A növény táplálkozási értékét vitamintartalma adja, ugyanis van benne B1-, B2-, C- és P-vitamin is. A kerti reteknek éppen ezért kitüntetett szerepe van mind a tavaszi, mind a téli vitaminellátásában.

A kerti retek egyéves növény, amelynek leginkább három fajtája ismeretes, vagyis a hónapos retek, az őszi-téli retek és a nyári retek.

A zöldség gyökere csípős ízvilággal rendelkezik, amely a benne lévő mustárolaj-glikozidoknak köszönhető. Emellett rengeteg C-vitamint tartalmaz, ezért megfázásos időszakban nagyon hasznos a fogyasztásra. Köhögéscsillapításra is rendkívül alkalmas. Ilyenkor a legjobb, ha egy nagyobb retket lereszelünk és alaposan összekeverjük 3-4 evőkanálnyi mézzel. Majd hagyni kell legalább tíz órán keresztül állni, aztán alaposan ki kell nyomkodni. A mézes levet köhögéscsillapításra lehet fogyasztani, akár naponta több teáskanálnyit is.

A retekből kipréselt lé a gyomornedv- és az epeelválasztást is elősegíti. Viszont epekő és gyomornyálkahártya-gyulladás esetén óvakodjunk a használatától. A frissen fogyasztott reteklé stabilizálja a vérnyomást, jó hatással van az ízületi gyulladásra, alkalmazható különféle bőrbetegségeknél, és egyes feltételezések szerint még daganatellenes hatással is rendelkezik.

A homeopátia is előszeretettel alkalmazza, mégpedig az emésztőrendszer különféle betegségeinek a kezelésére. Házi szépségápolószerként mi magunk is használhatjuk, ugyanis csodákat képes tenni a zsíros arcbőrrel.

A retket általában nyersen fogyasztjuk, főként húsételek mellé, de salátát és savanyúságot is készíthetünk belőle.

A retekcsíra is nagyon egészséges, hiszen a fent leírt vitaminok mellett tartalmaz még káliumot, foszfort, vasat és folsavat is. Természetes antibiotikumként is tekinthetünk rá, de kiválóan méregtelenít, máj- és vesetisztító hatásokkal rendelkezik, illetve vízhajtó, antiszeptikus és fertőtlenítő tulajdonsággal is bír.

A retekcsírát fogyaszthatjuk megfázás esetén, ugyanis remekül tisztítja a légzőszerveket és a nyálkahártyát.

A csírát fogyaszthatjuk bármilyen étellel, például reggelire egy szelet vajas kenyérrel, de kitűnő ízesítője lehet bármilyen salátának is.

Ha valaki reumás fájdalmaktól szenved, akkor a retekcsírából pakolást is készíthet. Turmixoljon le félcsészényi retekcsírát, majd keverjen hozzá annyi zablisztet, hogy egy jól kenhető masszát kapjon. Helyezze a fájdalmas területre, majd félórás hatóidő után mossa le ezt a természetes fájdalomcsillapító szert.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük