fbpx

Tippek tavaszi fáradtság ellen

Fáradt nő pihen egy fa törzsén úgy, hogy lelógnak kezei és lábai.

A tavasz az egyik legszebb évszak. Zöld gúnyát öltenek a fák, a virágok színes szirmaikat bontogatják, az arcunkat simogató napsugarak egyre többször kandikálnak ki a felhők mögül, a madarak hangosan csicseregve örvendeznek, egyszóval a természet is felébred mély álmából. Télen az emberek is kicsit többet alszanak, de tavaszra a legtöbben mégsem érzik magukat kipihentnek, sőt, ellenkezőleg. Sokan panaszkodnak a tavasz kezdeti szakaszában fejfájásra, kimerültségre, lehangoltságra, koncentrációs zavarokra, az élet iránti közönyösségre, teljesítménycsökkenésre, ingerlékenységre, aluszékonyságra. Hiába a sok tünet, ezek mögött általában semmilyen betegség nem húzódik meg, csak a szervezet eképpen reagál az új évszakra. Emellett télen kevés napfény ér bennünket, időnk nagy részét nem a friss levegőn töltjük, a táplálékaink jelentős hányada is zsíros és kalóriadús, és kevesebb gyümölcsöt, zöldséget is fogyasztunk. A fáradtság másik oka, hogy a téli időszakban több melatonint termel a szervezetünk, ezért is alszunk jóval többet. Szerotoninszintünk viszont lecsökken, emiatt pedig előjönnek a tavaszi fáradtságra oly jellemző tünetek.

Mégis mit tehetnénk, hogy a tavaszi fáradtság ne keserítse meg a mindennapjainkat? A legjobb, ha először is alaposan megtisztítjuk a szervezetünket. Télen ugyanis sok méreganyag felhalmozódhat a szervezetünkben, viszont a tisztítókúra segít ezektől megszabadulni. Egyes szakemberek nem javasolják a drasztikus, több napig vagy hétig tartó kúrákat. Egészségünkért már akkor is sokat teszünk, ha kúraszerűen valamilyen tisztító gyógynövényt fogyasztunk. Ilyen lehet például a csalán, de nagyon hasznos lehet a citromos víz is. Mielőtt bármilyen kúrába is belekezd, feltétlenül kérdezze meg kezelőorvosát, mivel egyes betegségek, gyógyszerek mellett csak fokozott óvatosság mellett lehetséges méregtelenítést végezni.

A méregtelenítésünket megtámogathatjuk szaunázással is, amely nem csupán a vérkeringésnek tesz jót, de még az immunrendszert is erősíti. Az illóolajos párologtatás is segítségünkre lehet, hogy leküzdjük a tavaszi fáradtságot. Erre megfelelő a levendula, az eukaliptusz és a borsmenta illóolaja.

Tartózkodjon minél többet friss levegőn, hiszen a napfény segítségével pótolni tudjuk a szervezetünkből kiürülő D-vitamint. Mivel a sport is segítséget nyújt a tavaszi fáradtság ellen, ezért a legjobb, ha rendszeresen a szabadban edzi a testét. A testmozgás hatással van a központi idegrendszerre, amely energiával tölt fel bennünket. Emellett serkenti a vérkeringést, jó testi, lelki és szellemi kondícióban tart, és még az immunrendszert is megerősíti.

Télen kiürülnek vitaminraktáraink, ezért tavasszal érdemes ezeket is pótolni zöldségek és gyümölcsök formájában. Fogyasszon minél több C-vitaminban gazdag ételt, például citrusféléket. Ezek nemcsak az immunrendszert erősítik, de oldják a stresszt és idegcsillapító hatással is rendelkeznek. Krónikus kimerültség esetén hasznos lehet az E-vitamin, a béta-karotin, a szelén, a vas és a cink pótlása is.

Kimerültség esetén hasznos lehet a következő teakeverék is. Egy befőttesüvegben keverjen össze 25 gramm orbáncfüvet, 15 gramm citromfűlevelet és 10 gramm levendulavirágot. Forrázzon le egy teáskanálnyi teakeveréket két deciliter vízzel. Hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Kúraszerűen 3-4 hétig fogyassza. A tavaszi fáradtság tünetei hamarosan a múlté lesznek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük