fbpx

Torma hurut ellen

Torma gyökere egy nagy tormalevélen, mellette reszelő és egy kis adag reszelt torma.

A torma gyógynövény? Igen, mint sok más élelmiszer – pl. a hagyma, a fokhagyma, a burgonya, az alma, a csicsóka, a citrom és a káposzta, a fahéj, a szegfűszeg vagy a gyömbér – a torma nemcsak fűszerként vagy ételként szolgál, hanem kitűnő orvosság is. A hurut minden fajtájára – ami elsősorban az év hidegebb felében léphet fel – értékes segítséget jelent számunkra. Az antibiotikus hatású mustárolaj már reszeléskor az orrba, a légutakba kerül, és kitisztítja a fejet.

Tulajdonságai:

  • antibiotikus, baktériumölő (erős hígításban is);
  • nyákoldó és –folyósító;
  • köhögéscsillapító;
  • erősítő;
  • koleszterincsökkentő;
  • rákellenes;
  • salaktalanító;
  • külsőleg fájdalomcsillapító, melegítő és keringésjavító.

Gyűjtési ideje

Mint minden évelő növénynél, a gyógyhatása ősszel a gyökerekbe húzódik vissza, a levelek barnára színeződnek, eltűnnek, az összes energia egészen tavaszig a gyökérben tárolódik. Tehát az ősztől tavaszig terjedő időszak, a növény pihenőideje a megfelelő időpont arra, hogy a gyökeret kiássuk, kivéve, ha fagy van. Legjobb, ha frissen használjuk fel, de kitűnő és egyszerű az is, ha szép gyökérdarabokat megmosunk, lekefélünk, meghámozzuk, és egy jól záródó műanyag zacskóban lefagyasztjuk. Ezeket a gyökereket fagyott állapotban jól lehet finomra reszelni.

Alkalmazása:

  • tormakúra télen;
  • szirup köhögésre, náthára, homloküreg- vagy orrmelléküreg-gyulladásra;
  • borogatás a nyakra torokgyulladáskor, megduzzadt nyaki nyirokcsomóra, tarkóborogatás fejfájásra, homloküreg- vagy orrmelléküreg-gyulladásra.

Tormakúra

Megelőzésként vagy hurutra és köhögésre alkalmazhatjuk. Télen torma, tavasszal medvehagyma – mindkét gyógynövény csíraölő, antibiotikus tulajdonságokkal rendelkezik, és alkalmas egy 2-3 hetes kúrára. Tetszés szerinti formában, nyersen elkészítve, kis mennyiségben, de lehetőleg minden nap fogyasszuk a növényt. Például naponta egy kevés tormát reszeljünk finomra a salátaöntetbe. Vagy készítsünk szószt fél pohár tejfölből vagy joghurtból, fél pohár mascarponéból 1 teáskanál mézzel és 1 teáskanál citromlével, 2 csipet sóval. Egy darab tormát és egy kis almát hámozzunk meg, reszeljük a szószba, és tálaljuk dipként, vagy tekerjük füstölt lazacba. De fogyaszthatjuk virslihez, sonkához is.

Tormaszirup

Alkalmazása: köhögésre, náthára, homloküreg- és orrmelléküreg-gyulladásra, asztmára naponta 3-szor 1 teáskanállal vagy evőkanállal vegyünk be.

Elkészítése: a friss tormát reszeljünk finomra (már ettől egészségesek leszünk), és folyékony mézzel rétegesen töltsük egy üvegbe. 24 óra múlva kinyomkodjuk, kis üvegcsékbe töltjük, és hűvös helyen tároljuk, egy héten belül felhasználjuk.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük