fbpx

Ünnepi citromfüves torta

Citromfűlevéllel és citromhéjjal díszített citromos sütemény.

Az orvosi citromfűnek (Melissa officinalis) jellegzetes, citromra emlékeztető illata van, nevét is innen kapta. Már a középkorban is felfedezték gyógyító hatásait. Ezt a kellemes, illatos gyógynövényt használták hasfájásra, de reumatikus fájdalmakat is csillapítottak vele. A gyógynövény idegnyugtató hatását is felfedezték, borogatásként a rovarcsípések kellemetlen tüneteit is enyhítették a segítségével. A gyógynövény hatóanyagai között megtalálható az illóolaj, a fahéjsav-származékok, a flavonoidok és a triterpének. Népiesen nevezik citromszagú melisszának, igaz nádrafűnek, mézfűnek, macskaméznek, méhfűnek és mézelkének. A méhfű elnevezést onnan kapta, hogy a gyógynövény nagyon alkalmas a méhcsípés kezelésére. Ebben az esetben kicsit össze kell morzsolni a gyógynövény leveleit és ezzel kell bedörzsölni a csípést.

A citromfű nyugtató és idegerősítő hatásokkal rendelkezik. Oldja a görcsöket és elősegíti az emésztést. Étvágyjavító hatása is kiemelkedő. A gyógynövényből krémet is készítenek, amely az ajakherpeszt gyógyítja, mivel a gyógynövény vírusölő tulajdonsággal is bír. A gyógynövény alkalmazható alvászavarokra és fejfájásra is.

A gyógynövény illóolaja baktérium- és gombaellenes hatással is rendelkezik. Az illóolajat az aromaterápiában is alkalmazhatjuk, hiszen kezeli a női problémákat, például a menstruáció során fellépő fájdalmakat, de fáradtság és kimerültség esetén is nagyon hatásos.

A gyógynövényből készült tea nyugtatja az idegeket, de hatásos ideges szívdobogás, emésztési panaszok és fájdalmak esetén. Egyes feljegyzések szerint még a hipochondriát is „gyógyítja”, már amennyiben ezt gyógyítani lehetséges. Hogyan készíthetünk a gyógynövényből teát? Tegyen egy csészében 1-2 teáskanálnyi citromfűlevelet. Öntse le két deciliter forró vízzel, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le és fogyassza egészséggel.

A citromfüvet napjainkban is előszeretettel alkalmazzák, de nemcsak gyógyító erejét használják ki, hanem kellemes ízét és illatát is. Ízesítenek vele likőröket, söröket, de sütés, illetve főzés során mi magunk is felhasználhatjuk. A gyógynövény friss levelével salátákat, leveseket, főzelékeket és húsféléket fűszerezhetünk meg. Készíthetünk belőle hűsítő üdítőitalokat és finomabbnál finomabb desszerteket. Karácsonyra sokan készítenek tortát. Miért ne lehetne ez egy citromfüves torta?

Ünnepi citromfüves torta hozzávalói:

  • 30 dkg teljes kiőrlésű liszt
  • 30 dkg vaj
  • 25 dkg nyírfacukor vagy méz (ha valaki nem szeretné, hogy nagyon édes legyen, használjon kevesebb cukrot)
  • 4 tojás
  • 1 vaníliarúd
  • 1 csipet só
  • 1 teáskanál sütőpor
  • 1 csokor felaprított citromfű
  • 45 dkg mascarpone
  • 7 evőkanál méz
  • 2 lime
  • egész citromfűlevelek és lime a díszítéshez

Elkészítése:

Mielőtt nekikezdene a tortasütésnek, melegítse elő a sütőt 180 fokra és béleljen ki sütőpapírral egy tortaformát. Majd egy műanyag tálba üsse fel a tojásokat és adja hozzá a nyírfacukrot vagy a mézet. Robotgép segítségével dolgozza össze a két összetevőt, majd tegye hozzá a vajat és alaposan dolgozza össze a tojással és a cukorral. Egy másik edényben keverje össze a lisztet, a sót és a sütőport, majd folyamatosan adagolja a tojásos-vajas elegyhez. Végezetül még dolgozza bele a tésztamasszába a citromfű háromnegyedét is. Öntse a masszát a tortaformába, majd rakja azt a sütőbe. Körülbelül félóra múlva fog megsülni a torta, de azért érdemes egy tűpróbát végezni.

Míg sül a torta, készítse el a krémet. Egy műanyag edényben dolgozza össze robotgéppel a mascarponét, a mézet, a kifacsart lime levét, a kikapargatott vaníliarudat és a megmaradt felaprított citromfüvet.

Amikor a torta megsült és alaposan kihűlt, akkor kenje a citromfüves krémet a tortára, pontosabban annak tetejére és az oldalára. A torta tetejét díszítse citromfűlevelekkel és limekarikákkal. Tegye a tortát hűtőbe legalább egy fél napra, hogy az ízek alaposan összeérjenek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük