fbpx

Vitaminokkal és ásványi anyagokkal a betegségek ellen

Zöldség- és gyümölcskarikákra különböző porok, kapszulák és pasztillák hullanak lefelé.

Egyes táplálékok segítséget nyújthatnak abban, hogy bizonyos betegségeket elkerüljünk. Természetesen ha valaki már felfedezte magán egy-egy betegség tüneteit, akkor mindenképpen szakorvost szükséges felkeresni, hiszen az ételek önmagukban nem fognak segítséget nyújtani. Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy az egészséges életmód – amelybe a változatos és kiegyensúlyozott táplálkozás is beletartozik – mennyire fontos, hiszen a legtöbb vitamin antioxidáns hatással rendelkezik, amely képes annyira megerősíteni az emberi szervezetet, hogy a betegségek kialakulásának kockázata is jelentősen lecsökken. Azonban a betegségek elkerülésére semmi sem adhat senkinek sem garanciát, hiszen ezt nagyban befolyásolják a környezeti és egyéb hatások, illetve a genetikai tényezők is.

A csontritkulás megelőzhetővé válik, ha nem fogyasztunk túl sok fehérjét és alkoholt. Fogyasszon minél több kalciumban gazdag ételt, mint például zöld színű leveles zöldségeket, tejtermékeket, szezámmagot, dióféléket, magvakat, hüvelyeseket, de sok kalcium van még a borsmentában, a rozmaringban, a petrezselyemben, az olajos magvakban és a teljes kiőrlésű gabonafélékben is. A D-vitamint is pótolnunk kell, amit többek között megtalálhat a tejtermékekben, a gombában, a csipkebogyóban, a pitypangban, a tojásban, a tonhalban, a lazacban, a szardíniában, a növényi olajokban és a májban.

Az egészséges szívhez szükségünk van A-, C- és E-vitaminra. A-vitamin-források: paprika, brokkoli, sárgarépa, cukkini, sárgabarack, rukkola, kapor, bazsalikom, zsálya, rozmaring, belsőségek, gabonacsírák, máj, tojássárgája, kukorica, spenót, görögszéna, cékla, petrezselyem. Miben található C-vitamin? A zsázsában, a brokkoliban, a narancsban, a szederben, a paprikában, a paradicsomban, a póréhagymában, a rozmaringban, a görögszénában, az áfonyában, a citrusfélékben, a csipkebogyóban, a homoktövisben, a fekete ribizliben, a bogyós gyümölcsökben, a sóskában, a káposztafélékben és a tormában. E-vitaminban gazdag táplálékok: a tojássárgája, a húsok, a gabonatermékek, a brokkoli, a spenót, a búzacsíra, egyes növényi olajok – napraforgó, tökmag, búzacsíra, olíva, kukorica – és a gabonacsírák. Az egészséges szívműködéshez szelénre – avokádó, lencse, brazil dió –, omega-3 zsírsavakra – olajos hal, repceolaj – és hagymafélékre – fokhagyma, póréhagyma, metélőhagyma és vöröshagyma – is szükségünk van.

A daganatos megbetegedések kivédése érdekében fogyasszon minél több A-, C- és E-vitaminban, illetve szelénben gazdag ételeket, de szükségünk van béta-karotinra – élénk színű zöldségek és gyümölcsök –, rostokra – gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák – és glükozinolátokra, amely csoportba a káposztafélék tartoznak.

A magas vérnyomás legjobb ellenszerei az A-, C- és E-vitam-n tartalmú ételek, de kalciumra, rostokra és káliumra – banán, aszalt szilva, sárgadinnye, burgonya, mazsola, diófélék, lencse, spenót, mogyoró, mandula, gomba, paradicsom, citrusfélék, torma, petrezselyem, kapor, koriander, csipkebogyó, borsmenta, rozmaring – is szükségünk van.

Az Alzheimer-kór elkerülése érdekében fogyasszon minél több olyan táplálékot, amelyek A-és E-vitamint, illetve béta-karotint tartalmaznak. A koenzim-Q10-tartalmú ételek – belsőségek, spenót, burgonya – és a kovasav – káposztafélék, alga, fejes saláta – is hasznosak lehetnek.

Rheumatoid arthritis esetén az E-vitaminban, a káliumban, az omega-3 zsírsavakban és a bromelin enzimben – ananász – gazdag ételeket szükséges előnyben részesíteni. A növényi ösztrogénekben gazdag ételek – édeskömény, káposztafélék, rebarbara – a menopauza idején jelentkező hőhullámokat képesek lecsökkenteni. Húgyúti fertőzéseknél pedig sokat segíthetnek az antocianinokban dús táplálékok, mint például a fekete ribizli, a fekete áfonya, vagy éppen a vörös áfonya.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük