fbpx

Vörös áfonya – a gyógyító gyümölcs

Vörös áfonyából készült koktél lime-mal, mentával.

A vörös áfonya elsősorban azért olyan kedvelt, mert egyedülállóan savanykás-fűszeres, de egyúttal édes íze van, és a konyhában aromás köretként kiválóan illik a vadételekhez és a sült camemberthez. A népi gyógyászatban a kis vörös gyümölcsnek már régóta gyógyító erőt tulajdonítanak, tehát nemcsak kulináris okokból, hanem az egészségre gyakorolt hatása miatt is nagyra értékelik: különösen ha hólyagproblémáink vannak, akkor folyamodhatunk a vörös áfonyához akár gyümölcslé vagy aszalt gyümölcs formájában.

Ha a gyümölcsöt nyersen fogyasztjuk, inkább fanyar és némileg savanykás íze van, de főzés után kompótnak elkészítve kibontakozik édes aromája. A vörös áfonya íze hasonlatos a kanadai-amerikai tőzegáfonyáéhoz, de méretben jelentősen különböznek.

Mindegy, hogy közvetlenül a friss vörös áfonyát fogyasztjuk vagy levet készítünk belőle – szinte nincs még egy gyümölcs, mely hasonlóan gazdag lenne A-, E- és C-vitaminban, melyek oly fontosak a szervezet számára. Ezáltal a vörös áfonya ideális hatású az úgynevezett szabad gyökök ellen.

Ezen felül a gyümölcs ellátja a szervezetet a vízháztartás számára fontos ásványi anyaggal, káliummal, melyre nem csak a vesének van szüksége. Ez is az oka, hogy a vörös áfonya miért hat salaktalanítóként és vízhajtóként a szervezetre.

A vörös áfonya szekunder növényi anyagai egyrészt a vörös színről gondoskodnak, másrészt megakadályozzák a baktériumok elterjedését a nyálkahártyákban. Így azok nem tudnak a hólyagban vagy akár a vesékben felhalmozódni, és egyszerűen a vizelettel kiürülnek. Hasonlóan működik a vörös áfonya hatása a szájüreg és a gyomor területén: ha a gyümölcs levét isszuk, a kórokozók nagy része már itt elpusztul.

Elsődlegesen ebben a pozitív hatásban bíznak a húgyúti fertőzések elleni küzdelem során, melyben főleg a nők szenvednek. A vörös áfonya tehát számukra nemcsak jóízű, hanem egy megelőző hatású hozzávaló a belőle készült csemegékben. Tanulmányok szerint a nagyon sok vörös áfonyalét ivó emberek akár 40%-kal kevesebbszer betegednek meg húgyúti fertőzésekben.

A nyári melegben különösen jólesik a gyümölcslé fogyasztása, mert oltja a szomjat, és kitűnő íze van. Ihatjuk magában, hígíthatjuk ásványvízzel, de vegyes koktél összetevőjeként is kiváló.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük