fbpx

A csodatevő nagylevelű csodamogyoró

Nagylevelű csodamogyoró (Hamamelis virginiana) gyönyörű virágai.

A nagylevelű csodamogyoró (Hamamelis virginiana) nem csupán egy nagyon szépséges fa vagy cserje, de különleges is, hiszen virágait télen bontogatja. Már az indiánok is felfedezték csodálatos gyógyhatásait. A növény friss leveleiből készítettek főzetet, amelyet vérzéscsillapításra, sebek és égési sérülések gyógyítására alkalmaztak. De gyógyítottak vele keléseket és aranyér ellen is sikeresen alkalmazták a korábbi feljegyzések szerint.

A nagylevelű csodamogyoró a csodamogyoró-félék családjába tartozik. Levelei ovális alakot öltenek és sűrűn fogazottak. Fürtökben álló, napsárga virágai késő ősszel vagy tél elején nyílnak. A termés csak a következő évben érik meg. A termések egy halványbarna tokban jelennek meg, amelyek a beérést követően kinyílnak. A magok sok esetben több méterre is elrepülhetnek a tokból, miután az kinyílott.

A gyógyászatban a növény leveleit és a kérgét lehet felhasználni. A levelek legfőképpen cserzőanyagot, szerves savakat, flavonoidokat és illóolajat tartalmaznak, míg a kéreg legfőbb hatóanyagainak a flavonoidok, az illóolaj és a gallotanninok számítanak. A csodamogyoró gyulladásgátló, összehúzó, vérzéscsillapító, érerősítő és antibakteriális hatásokkal rendelkezik.

A népgyógyászat szerint a csodamogyoró eredményes lehet még menstruációs zavaroknál, hasmenésnél, szemgyulladásnál, orrvérzésnél, de a vesepanaszokat is enyhíteni tudja. Ma elsősorban kenőcsök alapanyagául szolgál a nagylevelű csodamogyoró, ugyanis bizonyított, hogy ez a gyógynövény gyulladáscsökkentő hatással bír, ezért gyakran előfordul ekcéma és bőrgyulladás elleni kenőcsökben. Klinikai vizsgálatok szerint azonban hatékony aranyér és napégés esetén is, de használhatjuk zúzódásokra és bőrsérülésekre is.

A nagylevelű csodamogyoró vagy a belőle készült készítmények hatásosak lehetnek visszér, érgyulladás és érproblémák esetén is. Homeopátiás készítményeket is gyártanak a nagylevelű csodamogyoróból, amelyek hatásosnak bizonyulnak visszér, aranyér és alsóvégtagi érszűkület kezelésében.

Hasmenés esetén készíthet a gyógynövényből főzetet. Egy teáskanálnyi gyógynövénylevelet forrázzon le két deciliternyi vízzel, majd hagyja állni tíz percig. Ezt követően szűrje le és már fogyaszthatja is.

Borogatást is készthet a növényi főzetből. Hogyan készítse el? Egy-két teáskanálnyi szárított levelet főzzön egy negyedórán keresztül, majd szűrje le. A kissé lehűlt főzetbe mártson meg egy vászondarabot, majd helyezze a kívánt felületre. A borogatás kisebb sérülések esetén hozhat enyhülést.

Krémet is készíthet a csodamogyoró leveléből vagy kérgéből vazelin vagy méhviasz hozzáadásával. Egy edényt állítson vízfürdőbe, majd tegyen a fölül lévő edénybe 2-3 evőkanálnyi méhviaszt vagy vazelint. Adjon hozzá 2-3 teáskanálnyi összeaprított levelet vagy kérget. Hagyja, hogy az alapanyagok alaposan összevegyüljenek. Hagyja a főzetet kihűlni és hagyja állni egy egész napon keresztül. Másnap ismét melegítse meg az elegyet, majd szűrje le. Tegye a kenőcsöt kis tégelybe és tárolja hűtőben. Bőrgyulladásra és ekcémára használhatja ezt a házilag elkészített kenőcsöt.

A gyógynövény leveléből és kérgéből készített főzet gyomorirritációt okozhat. Ha ilyesmit tapasztal, függessze fel a fogyasztását.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük