fbpx

A fanyar és fenséges ízű egres

Egy fából készült tál tele frissen szedett egressel.

Az egres a ribiszkefélék családjába tartozó faj, melyet már a középkorban is termesztettek, de ekkor még csak gyógynövényként tekintettek rá. Őshazája Eurázsiában van, de ma már egész Európában megtalálható. Hazánkban sok kiskertben nevelnek egrest, de a nyirkos erdőkben is megterem. Az egres rendkívül gazdag A-, B3-, C-, D- és E- vitaminban, illetve nagy mennyiségben található benne kálium, kalcium, szilícium, vas és foszfor. A szilícium erősíti a körmöt, a hajat, de fontos a kötőszövet és az érrendszer számára is. A C-és az E-vitamin két kitűnő antioxidáns, amelyek védelmet nyújtanak számunkra a szabad gyökök káros hatásaival szemben. Az egres népies elnevezései: pöszméte, köszméte, piszke, büszke, püszke.

Abban hasonlít az almára, hogy kiemelkedő mennyiségben van benne jelen a pektin nevű rost, amely székrekedésre és hasmenésre is hatásos, de szabályozni képes a koleszterinszintet is. Az egresben található nyomelemek és szerves savak a vese, a szív és a máj működését is megtámogatják, de az ízületi panaszokat is enyhíteni tudják. Rendszeresen fogyasztva elősegíti a megfelelő bélműködést és az erek elmeszesedését is meggátolhatja.

Az egresből készíthetünk szörpöt, lekvárt és kompótot is. A félérett köszmétéből készülhet kissé savanykás mártás, de más, érett gyümölcsökkel párosítva finom levest is főzhetünk belőle. Megérett állapotában önmagában is ehető, sőt javasolt is a fogyasztása, hiszen értékes vitaminokkal van tele. Éretten készülhet az egresből lekvár, befőtt, bor, de süteményeket is ízesíthetünk a felhasználásával. Mártás formájában kitűnően passzol sültekhez, különösen sertés- vagy bárányhúshoz, illetve halakhoz.

Nagy kár, hogy nyáron csak kevés ideig élvezhetjük ennek a kissé fanyar, de annál finomabb gyümölcsnek az ízét. Ha télen sem tudjuk nélkülözni a köszméte által nyújtott különös ízvilágot, akkor nyáron érdemes belőle szörpöt készíteni. Ha az üvegeket alaposan elmossa és a szörpkészítés utolsó fázisaként szárazdunsztba rakja azokat, akkor nincs szükség sok cukorra és tartósítószerre sem. Mosson és tisztítson meg alaposan 5 kilogrammnyi egrest, majd keverje össze 2,5 kilogramm cukorral és 40 dekagramm karikára vágott citrommal. Ezt az elegyet hagyja állni 10 napig, majd szűrje le a szörpöt. Töltse azokat üvegekbe, majd tegye azokat szárazdunsztba.

Az egreslekvárhoz tisztítson meg 3 kilogramm egrest, majd ízlés szerint turmixolja le. Ugyanis van olyan, aki szereti, ha a lekvárban vannak nagyobb gyümölcsdarabok, de sokan csak teljesen lepasszírozva szeretik. Tegye a pöszmétét egy nagyobb lábasba, majd adjon hozzá 75 dkg cukrot, 3 csomag vaníliás cukrot és három citrom kifacsart levét. Főzze a lekvárt egy órán keresztül, közben folyamatosan kevergesse. Majd töltse meg az időközben alaposan kiszáradt üvegeket a lekvárral és tegye azokat szárazdunsztba, amíg lehűlnek.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük