fbpx

A kényes hormonok

Pajzsmirigy pillangó alakú szerve és az általa termelt pajszmirigyhormon.gyógy

Amikor a hormonok nincsenek egymással egyensúlyban, nagyon sok egészségügyi tünet és panasz jelentkezhet. Ide tartozik többek között az éhség, a fáradtság, a hízás vagy éppen a cikluszavarok.

A pajzsmirigy termeli a pajzsmirigyhormonokat. Ezzel a pillangó alakú szervvel is lehetnek gondok. A pajzsmirigyhormonok szabályozzák például az anyagcserét. Amennyiben feszültek vagyunk, úgy stresszhormonok, azaz kortizolhormonok szabadulnak fel a szervezetben, így a test minél többet szeretne tartalékolni, ezért vagyunk ilyenkor a kelleténél éhesebbek. A pajzsmirigygondok okozhatnak súlynövekedést, de a drasztikus fogyásért is felelőssé tehetők.

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy olyan betegség, amikor a férfi nemi hormonok, azaz a tesztoszteron kerül túlsúlyba. Nők esetében ez hajhullást eredményez, de megjelenhet a férfias jellegű kopaszodás is, illetve a szőrnövekedés is elindulhat, például a bajusz vonalán vagy az állon. A PCOS egy olyan betegség, amely általában serdülőkorban jelenik meg elsősorban, és nemcsak fájdalmas menstruációt okozhat, hanem akár még meddőséget is. Nem beszélve arról, hogy még a ciklus is szabálytalanná válik.

Ha egészségesen táplálkozik és ennek ellenére is hízik, az is jelezheti, hogy gondok vannak a hormonokkal, vagyis hormonális egyensúlytalanság lépett fel a szervezetben. Ha túl sok kortizolt vagy tesztoszteron hormont termel a szervezet, az is vezethet súlyfelesleg kialakulásához. Ha Ön arra gyanakszik, hogy a hormonjai rendetlenkednek, mindképpen kérjen egy alapos laborvizsgálatot a háziorvosától.

A PMS, vagyis a premenstruációs szindróma és a menopauza is hormonális ingadozásokat okozhat. A pajzsmirigyhormonok is hatással lehetnek az érzelmi állapotra. A pajzsmirigy-túlműködés például felelőssé tehető a szorongás és a depresszió kialakulásáért.

A hormonális egyensúlytalanság a reproduktív egészségre is hatással van, és ez a libidóra is rányomja a bélyegét. Sok nő a menopauza szakaszába lépve például egyáltalán nem kívánja a férjével az együttlétet, pedig hozzáértők szerint a rendszeres nemi élet csökkenti a tüneteket és még a hormontermelést is beindítja.

Azok a személyek, akik hormonális egyensúlytalanságtól szenvednek, általában kimerültségről is beszámolnak. Ilyenkor sokszor érzi úgy magát az ember, hogy bármennyit is alszik, egész egyszerűen semmihez sincs energiája.

  1. Simon Erika

    Sajnos nekem 40 éve azt mondta a nőgyógyászom, hogy hormonzavarom van,de nem kell vele foglalkozni, mert ha állapotos leszek elmúlik, sajnos gyermekem nem lett, pedig mindent megtettem volna érte és senki nem tudott segíteni rajtam, mindenki azt mondta semmi baj, most is küzdök a kilókkal.

  2. Baukál Gábor

    Sajnos a barátnőm rendszeresen hőhullámokkal küszködik. 71 éves és 20 éve tart a változó kori állapota. A hormonális beavatkozást nem tartja biztonságos megoldásnak. A Barátcserja tabletták ön kívül minden egyéb szer csak rontott az állapotán….(szója, vörös here, poloskavész, stb.) Mit tanácsolna?

  3. Andrea Farkas

    Gyerek korom ota pattanasos a böröm, azt mondtak hogy majd elmulik. Nem mult el. Viszont az allam el kezdett szörösödni.
    Utana erdeklödtem, azt mondtak hogy valami hormon zavar lehet.
    Hogyan tudom megszüntetni a pattanasos arcbört es a szörösödest?
    Köszönetel

    1. Keressen fel egy endokrinológust, illetve hormonális problémákra a méhpempő nyújthat segítséget.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük