fbpx

A megosztó martilapu

Martilapu sárga virágai (Tussilago farfara).

A martilapu az őszirózsafélék családjába tartozó sárga virágzattal rendelkező gyógynövény. A növény levelei és virágai is gazdagok hatóanyagokban. A virágzata cseranyagot, illóolajat és fitoszterineket, míg a levele nyálkaanyagot, flavonoidokat és alkaloidokat tartalmaz. Népies elnevezései: körömlapu, körömfű, farkastalpfű, tyúkvirág, szamárlapu, partilapu, lókörömfű és kereklapu. A gyógynövény levelei cinkben és C-vitaminban igencsak gazdagok, így a zsenge levelekből leves, vagy akár saláta is készíthető. A növény gyűjtése a nyári hónapokban történik. Mind a levelét, mind a virágát használhatjuk gyógyászati célokra.

A növény virágai kiváló immunerősítő, görcsoldó és gyulladáscsökkentő hatásokkal rendelkeznek. A gyógynövény bevethető légzőszervi megbetegedések esetén, de hatékonyan csillapítja a rekedtséget és a köhögést is. Érdemes kipróbálni teaként elkészítve, amelyet mézzel is lehet ízesíteni. Ehhez forraljon fel 2 dl vizet, majd egy csészébe tegyen egy teáskanálnyi martilapulevelet. Öntse rá a forró vizet, hagyja állni 10 percig, majd szűrje le. Légzőszervi megbetegedések ellen lehet hatásos a martilaputea.

A növény összeaprított levelei külső gyulladásokra és fekélyekre alkalmazhatók. Öblögető és gargalizáló szerként a torok és a szájüreg gyulladásait csillapítja. Ez a gyógynövény segíthet tüdőbetegségek és krónikus betegségek orvoslásában is. Gyulladásgátló hatása miatt pedig bevethető gégehurut, mellhártyagyulladás, illetve bronchitis esetén is. Légszomj vagy hörghurut esetén a gyógynövénnyel történő inhaláció is segíthet. Erre a martilapu leveleiből és a virágzatából készült főzet is alkalmas. A friss leveleket borogatásként is lehet alkalmazni például különböző tüdőbetegségeknél. Mossa meg alaposan a leveleket, majd pépesítse azokat, rakja bele egy gézdarabba, majd helyezze a mellkasára. Vannak olyan időszakok, amikor a lábunk erősen bedagad. A martilapuból készült főzet lábfürdőként is alkalmazható, mely erőteljesen képes lecsökkenteni a láb duzzanatát.

A gyógynövény használatával kapcsolatban nincs egyetértés a gyógynövényszakértők között. Egyesek úgy gondolják, hogy egy nagyon hatásos gyógynövényről van szó, míg mások szerint egy semmilyen formában nem fogyasztható gyógynövénnyel állunk szemben. Annyi bizonyos, hogy állapotos nőknek, szoptató anyáknak, két éven aluli gyermekeknek, alkoholizmusban szenvedőknek és májbetegeknek nem ajánlatos a fogyasztása a növényben található alkaloidok miatt, amelyeknek májkárosító hatásuk van. Egyes országokban pedig be is tiltották a fogyasztását, gyógyászati és étkezési célokra történő alkalmazását. Éppen ezért, mielőtt bármilyen formában szeretné is használni ezt a gyógynövényt, mindenképpen kérdezze meg kezelőorvosát.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük