fbpx

Az antioxidáns hatású articsóka

Két érett aticsóka egymás mellett az asztalon.

Az articsóka őshazája a Földközi-tenger partvidéke. Ez a fészkesvirágú zöldség és gyógynövény ma már Európában, így hazánkban is ismert és közkedvelt. Magyarországon nem csupán fogyasztják az articsókát, hanem szépsége miatt a kertben is termesztik mint dísznövényt. Valószínűleg azért, mert nyár végén hozza gyönyörű, bíborszínű virágait. Az articsóka emberi fogyasztásra is alkalmas, de gyógyító hatásáról is ismeretes. A növény tartalmaz flavonoidokat, ballasztanyagokat, inulint, aromaanyagokat, keserűanyagokat és cinarint, de vitaminokban és ásványi anyagokban is rendkívül gazdag. Van benne A-, B1-, B2- és C-vitamin, illetve vas, kálium, kalcium, foszfor, magnézium. Ezeken kívül tartalmaz fehérjét, szénhidrátot és zsírt. A növény antioxidáns hatásokkal rendelkezik, hiszen flavonoidokban rendkívül gazdag, amelyek védelmet nyújtanak az emberi szervezet számára a méreganyagokkal és a sejtek károsodásával szemben. A növényben található szilimarin a máj védelmében játszik kiemelkedő szerepet, de a májsejtek regenerációját is ellátja. Inulintartalma a vércukorszint-ingadozás elkerülésében nyújt hathatós segítséget. Magas rost- és alacsony zsírtartalma miatt a diétába is bátran be lehet illeszteni.

Az antioxidáns hatású articsóka kiváló epehajtó tulajdonsággal rendelkezik és jelentős mértékben képes csökkenteni a koleszterinszintet. Az articsókából kinyert lé antibiotikus hatással bír. Ez a növény, pontosabban a belőle készült kivonat a reumás és köszvényes panaszokat is enyhíti. Az articsóka csökkenteni képes az epebántalmak miatt kialakult emésztési zavarokat, de mérsékli az epehólyag-gyulladást is. Gyógynövényként bevethető az érelmeszesedés megelőzésére és a vér zsírtartalmának csökkentésére is. Az articsóka hatékony lehet még máj-és veseproblémák esetén és a vérnyomás szabályozásában is. A népgyógyászat szerint ez a gyógynövény hasznos lehet mint leheletfrissítő és dezodoráló szer, de egyes népek afrodiziákumként is tekintenek rá.

Az articsókából teát is készíthetünk, amely az immunrendszerünket képes megerősíteni, és ugyanúgy, mint a friss növény gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásokkal is rendelkezik. A teának emésztést segítő és étvágyfokozó hatása is van. A tea fogyasztása azok számára is javasolt, akik túlsúllyal küszködnek, hiszen csökkenti a testzsírt és erős vízhajtó hatással bír. A tea készülhet az articsóka egészének vagy leveleinek felhasználásával. Mindkét esetben főzni szükséges a növényt legalább 10-15 percig. Ezt követően hagyja állni 10 percig, majd szűrje le és fogyaszthatja is. Mielőtt azonban elkezdené az articsókateát fogyasztani, mindenképpen konzultáljon kezelőorvosával, aki a betegsége ismeretében eldönti, hogy javasolja ennek a gyógyitalnak a fogyasztását vagy sem.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük