fbpx

Húsvéti keksz levendulából

Levendulás keksz, a háttérben friss levendulavirág.

A lila színben pompázó, aromás, fűszeres illatú levendula őshazája a Földközi-tenger vidéke. Az ókorban legfőképpen a szépségápoláshoz használták fel ezt a csodálatos és illatos gyógynövényt. A görögök és a rómaiak is előszeretettel kényeztették testüket levendulafürdőben, Egyiptomban pedig a halottak balzsamozására használták. A levendulát nem csupán gyógynövényként és fűszernövényként, de dísznövényként is termesztik. Virágait júniusban gyűjtik, amelyet aztán alaposan kiszárítanak. A levendula gyógyító hatással rendelkezik, a benne található hatóanyagoknak – illóolaj, flavonoidok, cseranyagok, kumarinok – köszönhetően.

A levendulának antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása is van, az immunrendszert is erősíti. Kiválóan csökkenti az izmok és az ízületek gyulladásait, fertőtleníti a bélrendszert és oldja a szélgörcsöket. Ismeretes még sebgyógyító hatásáról, és a rovarcsípések okozta kellemetlen tüneteket is enyhíti.

A gyógynövényből készült tea szintén görcsoldó és fertőtlenítő hatásokkal bír, nyugtatja az idegeket, csillapítja a fejfájást, enyhíti az idegi alapon keletkező gyomor- és bélbántalmakat, de eredményesen használható nyugtalanság és alvászavarok kezelésére is. A levendulát más gyógynövényekkel is hatékonyan lehet keverni. Ilyen például a citromfű, a komló vagy az orbáncfű. Mindhárom gyógynövény nyugtató hatásáról ismeretes.

A belőle készült olajat bedörzsölő szerként lehetséges használni, amely enyhíti a reuma okozta panaszokat és az izomfájdalmakat.

Aromaterápiában is lehet alkalmazni, ebben az esetben is megmutatkozik idegnyugtató hatása, de az alvászavarokat is képes megszüntetni. Az illóolajból a párnánkra is cseppenthetünk néhány cseppet, így segítve a gyorsabb elalvásunkat.

A szépségápolásban is hasznát vehetjük. Körülbelül 5 dkg levendulavirágzatot forrázzon le egy liternyi vízzel, majd hagyja állni. Szűrje le és öntse a fürdővizéhez. A levendulafürdő nem csupán az idegességet szünteti meg, de a vérkeringést is fokozza, és a bőrt is bársonyosan puhává varázsolja. A levendulaolajos fürdő szintén nyugtató hatással bír, sőt még a menstruációs panaszokat is képes enyhíteni. Keverjen el egy üvegtálkában egy evőkanálnyi levendulaolajat, 1,5-2 dl tejszínt és két evőkanálnyi mézet, majd öntse a fürdővízbe.

Húsvétkor nagyon ízletes kekszet készíthetünk levendulából vendégeink legnagyobb örömére.

A levendulás keksz hozzávalói:

  • 45 dkg teljes kiőrlésű liszt
  • 20 dkg vaj
  • 5 -6 dkg nyírfacukor vagy méz
  • 1 tojás
  • 1 teáskanál szódabikarbóna
  • egy citrom reszelt héja
  • 2 teáskanál szárított, apróra vágott levendulavirág
  • ízlés szerint levendulás nyírfacukor

Elkészítése:

Egy műanyag edényben keverje össze a lisztet, a szódabikarbónát, a citrom lereszelt héját és a szárított, apróra vágott levendulavirágot. Egy másik keverőtálban pedig robotgéppel dolgozza össze a vajat, a mézet, a tojást és a nyírfacukrot, majd folyamatos keverés mellett adagolja hozzá a korábban összekevert száraz összetevőket. Akkor jó a keksz tésztája, ha cipót lehet belőle formálni. Csomagolja folpackba, majd rakja egy egész éjszakára hűtőbe. Másnap lisztezett deszkán nyújtsa ki a tésztát 3-4 mm vastagságúra és tésztaszaggatóval szaggassa ki. Közben kapcsolja be a sütőt, állítsa 160-170 fokra. Helyezze a kiszaggatott süteményeket egy sütőpapírral bélelt tepsibe, és süsse azokat körülbelül 8-10 percig. Amikor kisültek a sütemények, forgassa meg azokat levendulás nyírfacukorban.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük