fbpx

Sokat sportol, mégsem mennek le a kilók? A pajzsmirigyével lehet gond!

Egy fehér köpenyes orvos egy műanyag pajzsmirigyet mutat egy kislánynak.

Ha valakinek pajzsmirigybetegsége van, rendszeresen jár orvosi kontrollra, ennek ellenére a két vizsgálat között mégis felszaladnak rá a kilók, eközben rendszeres tornával és mozgással sem tud a súlyfeleslegtől megszabadulni, akkor előfordulhat, hogy a hormongyógyszer adagján kell változtatni. De az is elképzelhető, hogy az étrendet kell megreformálni vagy tápanyagpótlásra van szüksége a szervezetének, például szelénre.

Ha nehezen vagy sehogy sem tudunk lefogyni, akkor a pajzsmirigy-alulműködés lehet a ludas a dologban. A pajzsmirigyhormon kiemelkedő szerepet játszik az anyagcsere szabályozásában és sebességében. Ha alacsony a szintje, akkor az anyagcserével is gondok lesznek, a szervezet nem tudja elégetni a bevitt kalóriát és ez súlygyarapodást eredményez.

A pajzsmirigy-alulműködésnek számos tünete van. Ide tartozik az állandó fáradtság, az agyi köd, a szénhidrát és a cukor utáni sóvárgás, a hidegérzékenység, a bélproblémák, a székrekedés vagy éppen az energiahiány.

Több oka is lehet annak, ha a pajzsmirigy alúlműködik. Az egyik ilyen lehet a mellékvese-fáradtság. Amikor a szervezet stressz alatt áll, akkor a mellékvesehormonok hatására az anyagcsere felgyorsul ugyan, de aztán nagyon lelassul, ami súlygyarapodást eredményez.

Ahhoz, hogy a pajzsmirigy megfelelően működjön, nagyon lényeges, hogy a szervezet semmilyen tápanyagban ne szenvedjen hiányt. Nélkülözhetetlen a jód, a cink, a tirozin, a szelén, a D-vitamin és a vas. Ha arra gyanakszunk, hogy pajzsmirigybetegségben szenvedünk, mindenképpen nézessük meg ezeknek a tápanyagoknak a szintjét.

Amennyiben sokáig magas szénhidráttartalmú étrenden élünk, egyre fokozottabb lesz az inzulintermelés, ami aztán elnyomhatja a pajzsmirigy működését. A fehérje viszont serkentőleg és pozitívan hat a működésére. Tehát a helyes súlykezeléshez nagyon lényeges, hogy megfelelő legyen a fehérjék és a szénhidrátok aránya az étrendünkben, ami az optimális pajzsmirigyműködéshez is elengedhetetlen. A súlycsökkenést ugyanis csak akkor érhetjük el, ha a pajzsmirigyünk is megfelelően működik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük