fbpx

A laktózintolerancia terápiája

Farmeres fiatal nő fogja a hasát, kezében egy nagy pohár tej.

A laktózintoleranciát, vagy más néven tejcukor-érzékenységet a laktáz enzim hiánya vagy annak lecsökkent termelődése okozza. Emiatt az összes tejcukor vagy annak jelentős hányada a vékonybélből lebontatlan állapotban kerül tovább. A megemésztetlen, elbontatlan laktóz a belekben haladva a vastagbél baktériumaival találkozik, amelyek gázokká és rövid szénláncú savakká bontják el azokat. A tejcukor-érzékenység főleg felnőttkorban jelentkezik, mivel az életkor előrehaladtával a szervezet laktáz enzim szintje lecsökken. Vannak olyan vékonybelet érintő betegségek, amelyek szintén laktózintoleranciát okozhatnak. Ilyenek például a Crohn-betegség, a lisztérzékenység, a gyomor- és bélfertőzések, de az antibiotikumos kezelések is eredményezhetnek tejcukor-érzékenységet.

Az emésztetlen tejcukor sok kellemetlen és fájdalmas tünetet produkálhat. Okozhat hasmenést, felfúvódást, szeleket, görcsöket, fejfájást, bőrproblémákat, hányingert, émelygést, rossz közérzetet. Ezek a tünetek főként a tejcukortartalmú ételek elfogyasztását követően jelentkeznek, de egy-két nap múlva el is múlnak, hacsak az illető nem evett ismét olyan élelmiszert, ami tejcukrot tartalmaz.

Fontos, hogy a tejcukor-érzékenységet időben diagnosztizálják, mert hosszabb távon alultápláltságot és súlycsökkenést eredményezhet.

A laktózintoleranciát többféleképpen vizsgálják. Ezek közül az egyik a kilégzéses hidrogénteszt, amely során laktóztartalmú tesztfolyadékot szükséges inni, majd három órán át félóránként a kilélegzett levegő hidrogéntartalmának mérése következik. Ugyanis a beteg által elfogyasztott tesztanyag emésztetlen állapotban kerül tovább a vastagbélbe, ahol a lebontási folyamatot hidrogén fejlődése kíséri. A hidrogén a tüdőn keresztül kilélegzett levegőben jelenik meg, amelynek ha az átlagosnál magasabb a koncentrációja, azt jelzi, hogy a szénhidrátemésztés nem volt megfelelő. A másik a laktóztolerancia-teszt, ahol a laktóz fogyasztását követően megmérik a páciens vércukor-emelkedésének mértékét.

Laktóztartalmú élelmiszerek: kenyér, péksütemények, margarin, instant italporok, levesporok, konzervek, különféle húskészítmények (virsli, szafaládé, párizsi, májkrém), kekszek, sütemények, tej, tejtermékek, salátaöntetek, egyes gyógyszerek és gyógyhatású készítmények. A tejcukor-érzékenység kis odafigyeléssel egy jól kezelhető betegség. Fontos a megfelelően kiválasztott és alkalmazott diéta, amellyel tünetmentesség érhető el. A diéta során kalcium- és D-vitamin-tartalmú ételek fogyasztására van szükség. A hüvelyesek ugyan jó kalciumforrásnak számítanak, mégsem javasolhatók, mert felfúvódást okozhatnak. A kalcium megfelelő hasznosulásához elengedhetetlen a D-vitamin fogyasztása is. A mérsékelt, napon való tartózkodással is pótolhatja szervezete D-vitamin-hiányát.

A primer tejcukor-érzékenység jól kezelhető, de nem gyógyítható állapot. Fontos szerepe van a diétának, a laktózmentes tejtermékek fogyasztásának és az enzim pótlásának is, hiszen a szervezetnek szüksége van olyan vitaminokra, amelyeket egyébként csak tejjel és tejtermékekkel viszünk be a szervezetünkbe. A szekunder laktózintolerancia esetében a szakorvos az alapbetegséget orvosolni tudja. A teljes gyógyulást megfelelő diétával, a bélflóra helyreállításával lehetséges elérni. A felépüléshez a laktáz enzim pótlása is hozzájárul.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük