fbpx

Nem kövérek vagyunk, csak puffadunk!

Egy szürke háttér előtt fiatal lány áll, kezében rózsaszínű lufi, ami a puffadt hasa elé helyez.

Sokan tapasztalhatják meg azt az érzést, hogy nem híztak ugyan, de egyre nehezebben férnek bele a nadrágjukba. Ennek nem más lehet az oka, mint a puffadás. Ez nemcsak azért kellemetlen, mert nem nyújt szép esztétikai látványt, hanem azért sem, mert számtalan betegség is állhat a háttérben. Milyen okai lehetnek a puffadásnak? Ennek járunk most utána.

A puffadást intolerancia is okozhatja, amikor valamilyen ételt nem tolerál, nem kedvel az emésztőrendszerünk. Milyen ételek okozhatnak ilyen gondokat? Például a bab, az articsóka, a spárga, egyes gyümölcsök, a szénsavas italok, a koffein, az alkohol, a laktózt tartalmazó ételek és italok, illetve az édesítőszerek, mint például a szorbit.

A puffadás hátterében valamilyen betegség is állhat, akár az irritábilisbél-szindróma, amelynek többféle tünete is lehet. Ilyen például a puffadás, a görcsök, a székrekedés, a hasmenés és a hasi fájdalom, de még a gyulladásos bélbetegség is meghúzódhat a háttérben. Ennél a betegségnél a gyomor és a bélrendszer gyulladt állapotban van. Milyen betegségek tartoznak ide? Például a Crohn-betegség is ilyen gyulladásos bélbetegség.

A cöliákia egy olyan autoimmun betegség, amikor is a gluténra érzékeny a szervezet és ilyenkor az immunrendszer a vékonybelet támadja. A székrekedés is okozhat puffadást. Székrekedésről akkor beszélünk, amikor hetente 3 vagy kevesebb alkalommal kell a mosdóba mennünk. Egyes rákos megbetegedések, akár a vastagbél-, a petefészek-, a gyomor- és a hasnyálmirigyrák is okozhat olyan kellemetlen tünetet, mint a puffadás.

Ez a kellemetlen állapot akkor is előfordulhat, ha felborul a bélben lévő mikroorganizmusok egyensúlya. De az extra hasi zsír, a rendszeres alkoholfogyasztás és a dohányzás szintén oka lehet a fokozott gázképződésnek.

Nők esetében a vízvisszatartás és egyes hormonok szintjének megemelkedése, illetve a hormonterápia során alkalmazott gyógyszerek és a fogamzásgátló tabletták szedése is okozhat fokozott gázképződést.

Ha aggódik a rendszeres puffadás miatt, akkor érdemes egy gasztroenterológust felkeresni, hogy kiderüljön, hogy pontosan mi is áll a háttérben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük