fbpx

A szív egészségének megőrzése

Fekete táblán egy rajz, melyen egy piros szív súlyt emel.

Szívünk testünk motorja, így mindenképpen vigyáznunk kell rá. Elsősorban a rendszeres testmozgás segíti elő, hogy sokáig egészségesek maradjunk, de a helyes táplálkozásnak is központi szerepe van szívünk egészségének megőrzésében. A zsíros és egészségtelen ételek megnövelik a vér koleszterinszintjét, a vércukor- és a trigliceridszint is megemelkedhet, amelyek károsítják a szívet és az érrendszert is.

A magas vérnyomás kezelése is kiemelt figyelmet érdemel, mivel a kezeletlen magas vérnyomás is káros hatással van az erek működésére, illetve a szív egészségére, minek következtében könnyebben alakulhat ki stroke és szívroham is. Mégis mit tehetnénk annak érdekében, hogy a szívünk egészséges maradjon, hogy az érrendszerünk ne károsodjon?

1. Figyeljünk arra, hogy mit eszünk!

Az egészséges táplálkozás az egyik alappillére az egészséges szív fenntartásának. Az egyik legjobb táplálkozási útvonal a mediterrán étkezés, amely mindenből azt és annyit tartalmaz, amennyire a szervezetünknek szüksége van. A mediterrán táplálkozás előtérbe helyezi a telítetlen zsírok fogyasztását, vagyis az ételek elkészítésénél az olívaolajat részesíti előnyben. A mediterrán táplálkozás táplálékai közé tartoznak a zöldségek, a gyümölcsök, a halak, a teljes kiőrlésű gabonák és mértékkel ugyan, de a napi egy pohár vörösbor is. Ez utóbbi ugyanis resveratrolt tartalmaz, amely egy kitűnő antioxidáns. Ez az antioxidáns kedvezően hat az erek működésére és a szív egészségére is. Ha valamilyen betegségben szenvedünk, érdemes táplálkozási szakember véleményét kikérni az étkezésünkkel kapcsolatban. Ő fel tudja mérni az életmódot váltó személy egyéni igényeit, és étkezési tervet tud készíteni személyre szabottan.

2. A szívet is meg kell dolgoztatni!

A szívünk akkor marad hosszú ideig egészséges, ha rendszeresen mozgunk. A legjobb, ha ezt kültéren végezzük, de a testünk hálás lesz minden beltéri mozgásért is. A munkahelyen álljunk fel minél többször az asztaltól, végezzünk nyújtó mozdulatokat és lehetőség szerint ne lifttel menjünk mindenhová, hanem használjuk a lépcsőt is.

3. Napi 7-8 óra alvás

Az ember szíve is elfárad. Ezért nagyon fontos, hogy naponta legalább 7-8 órát aludjunk, és ha lehet, este 10 óra előtt menjünk aludni. Kutatások igazolják, hogy az éjszakázás és a kevés alvás megemeli a vérnyomást. Az emelkedett vérnyomás pedig nemcsak a szív egészségére van káros hatással, de az érrendszert is károsítja.

1 hozzászólás

  1. Mészey Zsuzsanna

    IGEN mindent hatásosnsk tartok. Főleg a mozgást. 3 hónapig nem tudtam még az utcára se kimenni, így mikor szombaton és hétfőn elbicikliztem 80 m-t hajnalban nagyon fájt a szívem. Fokozatosan kellett volna beindítani…..
    Üdv: Zsuzsa

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük