Akkor is hasznos a folát, ha nem vagyunk terhesek?

Várandós nő egyik kezében pirulák, másik kezében egy pohár víz.

A folátról mint tápanyagról sok embernek a terhesség jut eszébe, azaz hogy a kismamáknak mennyire nagy szükségük van erre a vitaminra. Ez igaz is, hiszen a folát segíti a magzat fejlődését és növekedését, ezen kívül jelentősen lecsökkenti a születési rendellenességek kockázatait is. A kutatási eredmények azt is mutatják, hogy a terhesség idején szedett folsav csökkenti a vérszegénység, a koraszülés és a terhesség során fellépő szövődmények kockázatait. Mire is jó még a folát? Mutatjuk a válaszokat.

Sokan ismerhetik a nyugtalanláb-szindróma kifejezést. Ez főleg éjszaka jelentkezik és ilyenkor a lábak akaratlanul és nyugtalanul mozognak is. Egyes tanulmányok szerint az alacsony folátszint is oka lehet a probléma kialakulásának.

A folsavkiegészítés ezen kívül nagyon hatékony lehet a kognitív hanyatlás megelőzésében. A rendszeres folátbevitellel akár még az Alzheimer-kór is megelőzhetővé válhat.

Amennyiben a szervezetben megemelkedik a homociszteinszint, úgy ez oka lehet a szívbetegségek kialakulásának. A legújabb kutatások azonban azt mutatják, hogy a magas homociszteinszint a csontok egészségére is károsan hat. A folát azonban csökkentheti a homociszteinszintet, illetve jó hatással van a csontanyagcserére, ami viszont sokkal erősebb csontokat eredményezhet.

A folát a szív egészségét is megtámogatja. Ha elegendő folát van a szervezetünkben, akkor csökken a szívbetegségek kialakulásának az esélye. Ha rendszeresen fogyasztunk folátban gazdag táplálékokat, akkor csökken a homociszteinszint. Hogy miért is olyan fontos ez? Azért, mert a magas homociszteinszint megnöveli a vérrögök kialakulásának az esélyét, ugyanis az artériák keresztmetszete szűkül és azok fala is megkeményedik.

A túl magas folátszint sem jó, mivel megnövelheti az emlőrák és a hasnyálmirigyrák kialakulásának kockázatait. Azonban ha megfelelő arányban visszük be ezt a tápanyagot a szervezetünkbe, akkor pedig csökkenthető a petefészekrák, a vastagbélrák és a nyelőcsőrák kialakulásának az esélye.

A folát gazdag forrásai közé tartoznak a gyümölcsök, a zöldségek és a hüvelyesek, ezeken kívül a rizs és az egyéb gabonafélék is tartalmazzák.

1 hozzászólás

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük