Léteznek olyan betegségek, amelyek a nőket, és vannak olyanok, amelyek a férfiakat sújtják jobban. A legújabb kutatási eredmények azt mutatják, hogy a női nemi hormonok, különösen az ösztradiol nevű hormon kulcsszerepet játszik az Alzheimer-kór kialakulásában.
Az eddigi kutatási eredmények szerint az Alzheimer-kórban szenvedő betegek mintegy kétharmada a nők közül kerül ki. Ez a betegség sokkal súlyosabb is a nők esetében, illetve a betegségnek jóval gyorsabb a lefolyása, mint a férfiak esetében. A kognitív funkciók is sokkal gyorsabban hanyatlanak a nőknél, mint a férfiaknál. A kognitív funkció nem más, mint a figyelem, a memória, de ide tartozik a döntéshozatali képesség és a kommunikációs készség is.
A női nemi hormonoknak kulcsszerepük van abban, hogy az Alzheimer-kór hogyan is nyilvánul meg az agyban. Az Alzheimer-kór egyik legfontosabb markere a béta-amilod fehérje, amely felhalmozódik az agyban, ami pedig zavart kelt az agy kommunikációs rendszerében, és ez nagy hatással lesz a megismerésre. Egereken végzett kísérlet azt mutatja, hogy a hím és a nőstény egerek agyi kémiája más és más módon szabályozza az amiloid-fehérjét az agyban, és ebben nagy szerepe van az ösztradiol nevű hormonnak, amely az ösztrogénhormon egyik formája.
Az Alzheimer-kór voltaképpen nem más, mint egy demens állapot, amely hatással van a memóriára, a viselkedésre és a gondolkodásra. A tünetek eleinte csak enyhék, majd egyre erősödnek, ami a napi tevékenységek elvégzésére is hatással van.
A demencia egyik leggyakoribb oka az Alzheimer- kór, amely a kognitív képességek jelentős csökkenésével és memóriavesztéssel jár együtt. Sokan azt gondolják, hogy mind a demencia, mind az Alzheimer-kór a normális öregedés szerves része, pedig ez nem egészen így van. Az egyik kockázati tényező igaz, hogy maga az életkor, hiszen a legtöbb Alzheimer-kórban szenvedő beteg a 65 éven felüli személyek köréből kerül ki.
Az Alzheimer-kór nem gyógyítható. Kezeléssel lassítható ugyan a betegség lefolyása, de gyógymód nem létezik rá. Egy progresszív betegségről van szó, amelynek a tünetei egyre csak súlyosbodnak. A korai szakaszban csak enyhe a memóriavesztés, de a későbbi szakaszban a betegségben szenvedő személyek nem reagálnak a környezetükre, nem ismerik fel a családtagjaikat, a barátaikat, és a folyamatos beszéd képességét is elveszítik. Egy Alzheimer-kórban szenvedő személy a diagnózist követően 6-8 évig él, persze vannak kivételek, olyan is lehetséges, hogy valaki a megfelelő kezelések mellett még 20 évig is elélhet.
Az Alzheimer-kór egyik leggyakoribb tünete nem más, mint az újonnan megtanult információk felidézésének nehézsége. Sok embernek vannak problémái a memóriával, azonban ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy Alzheimer-kórjuk is van.
Az agyban nagyon sok idegsejt található, amelyek kommunikációs hálózatot képeznek. Ezek az idegsejtek csoportokba rendeződnek, és mindegyik csoport más-más feladatot lát el. Az egyik csoport például a gondolkodásban, a másik a tanulásban, míg a harmadik az emlékezésben vesz részt. A sejtek információkat dolgoznak fel és tárolnak, illetve más sejtekkel is kommunikálnak. Ahhoz, hogy mindez gördülékenyen működjön, megfelelő „üzemanyagra” és oxigénre van szükségük a sejteknek.
Amikor az idegsejtek károsodnak, elveszítik a munkavégzés képességét, végül elpusztulnak, és ezzel is súlyos károkat okoznak az agyban. Körülbelül ez a folyamat zajlik le az agyban Alzheimer-kór esetén.
ha minden évben felveszek egypár OXIGÉNT az csökkenti az esélyét az ALZHEIMER kórnak vagy éppenséggel nem tesz semmit sem?????
Finoman szólva nem volna szerencsés, ha évente csak néhány alkalommal jutnánk oxigénhez. 😉