fbpx

Fejfájás, nők, hormonok – van összefüggés?

Nő migrénben szenved az irodai asztalnál ülve.

A nők sokkal gyakrabban küzdenek fejfájással, mint a férfiak, aminek többek között a hormonok az okai. Mutatjuk is, hogy miért.

A hormonokkal kapcsolatos fejfájás kiváltói között szerepel többek között a menstruáció, a terhesség, az orális fogamzásgátlók szedése, illetve a klimax is.

A női nemi hormonnak kiemelkedő a szerepe, azaz az ösztrogén fontos szerepet tölt be a női testben. Egyrészt felelős a reproduktív rendszer fejlődéséért, másrészt ennek a rendszernek a szabályozása is a feladatai közé tartozik.

A fejfájás már a pubertás korba lépő lányokat is érinti. A fiúk is szenvedhetnek ettől az egészségi panasztól, de a lányokat sokkal erőteljesebben érinti ez a probléma. A lányoknak azért is okoz ez nagyobb gondot, mert a kamaszkorral elkezdődik a menstruációs ciklus is, amely úgymond megzavarja a hormonokat, azok működését. Ha szeretnénk megtudni, hogy a menstruáció okozza-e a fejfájásunkat, akkor erre a legjobb mód, ha naplót vezetünk, és így minden hónapban nyomon követhetjük, hogy esetünkben pontosan mi is váltja ki a fejfájást.

Nagyon sok nő szenved úgynevezett migrénes fejfájástól. A menopauza szakaszába lépő nőknél is igen gyakori ez az egészségi probléma.

A migrénes fejfájásnak nagyon sok kellemetlen tünete van. Akár 2-3 napig is eltarthat a fájdalom, azaz ennyi ideig kínozhatják az érintetteket a tünetek.

A migrénes fejfájásban szenvedő nők körében igen gyakori a fény- és a hangérzékenység, a fejfájdalom, amely általában csak a fej egyik oldalát érinti. A fizikai aktivitás hatására általában súlyosbodik a fájdalom, illetve hányás, émelygés és hányinger is színesítheti a tünetek skáláját.

Mit tehetünk a migrén tüneteinek csillapítása érdekében? Sokféle módszer létezik a szimptómák enyhítésére. Érdemes ezzel kapcsolatban is naplót vezetni, hiszen ez is sokat segíthet a helyes módszerek kialakításában.

Migrénes fejfájás esetén mindenképpen fontolóra kell venni az életmódváltást. A legfontosabb, hogy elkerüljük a kiváltó okokat, például a mértéktelen alkoholfogyasztást és a stresszt. A migrén megelőzésében nagy szerepe van a hidratációnak is. A túlzott kávéfogyasztás és koffeinbevitel is oka lehet a migrén kialakulásának, így jól tesszük, ha erre is odafigyelünk. A relaxációs tréning is segíthet a stressz csökkentésében és a fejfájás enyhítésében.

Ha egészségesen táplálkozunk, akkor elegendő magnéziumot viszünk be a szervezetünkbe. Természetes magnéziumforrásnak számítanak a zöld leveles zöldségek, a diófélék, a gabonafélék. A kutatások kimutatták, hogy a migrénben szenvedő személyek magnéziumhiányosak lehetnek, és hogy a migrénes rohamok során is csak alacsony magnéziumszinttel rendelkeznek. A magnéziumkiegészítők azonban helyreállíthatják az egyensúlyt, és segíthetnek megelőzni a migrénes rohamokat.

A riboflavin vagy más néven B2-vitamin segíti a vörösvértestek képződését, a légzést és az antitestek termelését. Elengedhetetlen a jó egészséghez és a pajzsmirigy aktivitásához. A riboflavin gazdag forrásai közé tartoznak a hüvelyesek, a diófélék, a tojás és a zöld leveles zöldségek. Azok a migrénes személyek, akik három hónapon keresztül riboflavint szedtek, mintegy 50%-os csökkenést tapasztaltak a fejfájás terén, mind annak gyakorisága, mind az intenzitása csökkent.

A koenzim-Q10 egy vitaminszerű anyag, amely részt vesz az adenozin-trifoszfát létrehozásában, amely az emberi test összes sejtjének fő energiaforrása. A teljes kiőrlésű gabonák, az olajos halak és a máj tartalmazza nagyobb mennyiségben. Azok a betegek, akik 3 hónapig fogyasztották a koenzim-Q10-et, a migrén tüneteinek 50%-os csökkenését tapasztalták.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük