fbpx

Hormonok kiegyensúlyozása a megfelelő étrenddel – tesztoszteron, ösztrogén, inzulin, kortizol és adrenalin

Középkorú pár áll a konyhában, előttük az asztalon egy doboz egészséges élelmiszer, zöldségek.

A hormonokat nevezhetjük a szervezet kémiai hírvivőinek is. Sokféle hormon létezik, ilyen például a melatonin, az inzulin, az ösztrogén, a kortizol és a tesztoszteron. Ezek a kémiai hírvivők jeleket küldenek a véráramba és a szövetekbe. A hormonok különböző testi folyamatokat befolyásolnak, például a növekedést, a fejlődést, az anyagcserét. Azt is meghatározzák, hogy mennyi energia szabaduljon fel az elfogyasztott táplálékokból, illetve hatásuk van még a reprodukcióra vagy éppen a hangulatra.

Különböző szerveink (endokrin mirigyeink) termelnek hormonokat, például az agyalapi mirigy, a tobozmirigy, a csecsemőmirigy, a pajzsmirigy, a hasnyálmirigy, a mellékvesék. A férfiak heréiben, illetve a nők petefészkeiben is termelődnek hormonok.

A hormonok hatással vannak az egészségünkre, a mindennapjainkra, a hangulatunkra. Ha nincsenek egyensúlyban, akkor sokféle tünettel és betegséggel kell szembenéznünk. A hormonokat sokféleképpen egyensúlyba lehet hozni, például rendszeres testmozgással, az ideális testsúly fenntartásával és a bél egészségének megőrzésével. A hormonok egyensúlyát segíti az is, ha elegendő fehérjét fogyasztunk. A fehérjék olyan aminosavakat biztosítanak, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, és amelyek szükségesek a peptidhormonok előállításához. A hormonok egyensúlyát megteremthetjük azzal is, ha kevesebb cukros ételt fogyasztunk, ellenben növeljük az egészséges zsírok bevitelét, csökkentjük a stresszt és eleget alszunk. Most pedig nézzünk meg 5 olyan hormont, amelyek egyensúlyát a helyes táplálkozással elősegíthetjük.

Az egyik legismertebb férfihormon a tesztoszteron, amely fokozza a csont- és izomerőt, illetve a nemi vágyat is befolyásolni tudja. Az étrendnek nagy szerepe van a tesztoszteronszint növelésében, mint ahogyan egyes termékek csökkenthetik is ennek a hormonnak a szintjét, például a tofu, a fehér liszt vagy a túl sok alkohol. A tesztoszteronszint növelésében nagy szerepet játszik a tonhal, a szőlő, a gránátalma és a tojás.

Az ösztrogén egy olyan nemi hormon, amely szabályozza a menstruációs ciklust és még a mell növekedését is befolyásolja, illetve a csontokra is védő hatást gyakorol. A normál testsúly fenntartása segít az egészséges ösztrogénszint megőrzésében. Az elhízás ugyanis magas ösztrogénszintet eredményez, ez pedig növeli az emlőrák kockázatait. A teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek és a gyümölcsök segítik az egészséges hormonszint fenntartását.

Az adrenalinhormon a stresszhez kapcsolódik, azonban energiát is ad nekünk a harci vagy menekülési helyzetekben. Azonban a túl sok adrenalin olyan tüneteket okoz, mint a nyugtalanság, a szorongás vagy a szédülés. A stressz csökkentésének legjobb módja a meditáció és a fizikai aktivitás, illetve egyes gyógynövények is segíthetnek ebben, mint például a levendula, a kamilla és a citromfű.

A kortizol is egy olyan hormon, amely a stresszhez kapcsolódik. Ez befolyásolja a nemi vágyat, az immunitást és az emésztést is. Azonban a krónikusan magas stressz-szint elnyomja az immunrendszert, csökkenti a nemi vágyat, emeli a vérnyomást. A stresszkezelő módszerek és a fent említett gyógynövények segítenek a stressz csökkentésében.

A testmozgás nagyon hasznos lehet, ugyanis segít megnövelni az inzulinérzékenységet. A mértéktelen edzés viszont hipoglikémiához vezethet cukorbetegeknél, amikor is túl alacsony lesz a vércukorszint és ez súlyos egészségi problémákat generálhat.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük