fbpx

Milyen kapcsolat lehet az alvás, a hormonok és a rákos megbetegedések között?

Idős pár alszik az ágyban.

Az utóbbi években nagyon sokszor hallottuk, hogy mennyire elemi a jó éjszakai alvás, mennyire fontos, hogy legalább 7-8 órát aludjunk. Ezzel szemben napjainkban napvilágot látott egy olyan tanulmány, amelyben azt írják le, hogy a rákos sejtek legfőképpen éjszaka, alvás közben szaporodnak. Mi az igazság ebben a témában? Ennek próbáltunk utánajárni.

Számos kutatási eredmény szerint az éjszakai alvás segít a test méregtelenítésében és regenerációjában. Tehát ha nem alszunk jól, mindenképpen érdemes jó alvási technikákat és trükköket elsajátítani, ugyanis a fenti említéssel ellentétben sok tudós még mindig úgy véli, hogy ez is nagyban hozzájárul a rákos betegségek megelőzéséhez.

Néhány kutató az emlőrák és az alvás kapcsolatát vizsgálta. Azt a megállapítást tették, hogy éjjel, alvás közben szabadul fel sok rákos sejt a keringésbe és ezek az éjszakai keringő daganatok sokkal gyorsabban is osztódnak, mint napközben. A tudósok úgy vélik, hogy a metasztázis, azaz a daganatos áttétek kialakulása is éppen ennek köszönhető, azaz annak, hogy éjszaka sokkal gyorsabban osztódnak ezek a sejtek és jutnak el a test más szerveibe. A kutatási eredményeik azt mutatják, hogy ennek köze van egy hormonhoz is, mégpedig a melatoninhoz, amely az éjszakai alvásunkat szabályozza. Tehát a kutatók úgy vélik, hogy ezeket a rákos sejteket a testünk belső órája, cirkadián ritmusa befolyásolja, és ehhez a belső órához kapcsolódó hormonális változások nagyban hozzájárulnak a tumorsejtek növekedéséhez.

Más kutatók és orvosok továbbra is fenntartják azt az elméletet, hogy a cirkadián ritmus fenntartása csökkenti a rákos betegségek kialakulásának kockázatait. A jó alvást ugyanis két hormon is meghatározza, mégpedig a melatonin és a kortizol. Minél magasabb a melatoninhormon szintje és minél alacsonyabb a kortizolhormon szintje, annál nagyobb az esélye, hogy jól alszunk, ami pedig hatással van a szervezetünk regenerációjára. A jó éjszakai alvás tehát hozzájárul a rákos betegségek kockázatainak csökkentéséhez és az immunrendszer megerősítéshez. Ha igaz is a fenti állítás, akkor ez csak azért következhet be, mert az immunrendszer legyengül, ami viszont utat nyithat a rákos sejtek elszaporodásának.

Az immunrendszerünk megfelelő működését biztosító tápanyagok közé tartozik az A-vitamin, a B6-vitamin, a B12-vitamin, a C-vitamin, a D-vitamin, a folát, a réz, a vas, a szelén, a cink. Ezek a tápanyagok megtalálhatók az egészséges táplálékokban, mint amilyenek a zöldségek, a gyümölcsök, a diófélék, a magvak, a tejtermékek, a teljes kiőrlésű gabonák, a sovány húsok, vagy azoknak, akik nem fogyaszt állati eredetű termékeket, a hüvelyesek.

  1. Köszönöm a hasznos információkat.
    Kérdésem az, hogy lefekvés előtt érdemes-e melatonint bevenni, ha igen, akkor mennyit?
    Köszönöm előre is a választ.
    Üdv,
    Zoltán

    1. Kiss Zsuzsa

      Arról nagyon sok információt lehet olvasnNagyon kér, hogy mi tórténik, ha keveset, vagy rosszúl alszunk, de arról sehol nem hallottam orvos véleményt, hogy aki sokat alszik annak mi az oka.! Nagyon kérem, hogy az email címemre ha tud valki választ adni küldje el nekem!!!

  2. Vásárhelyi Géza

    Ez megint engem igazol, ugyanis épp kb fél órája írtam a barátaimnak egy teljesen más téma kapcsán, hogy a tudományt mindent, és mindennek a homlokegyenest ellenkezőjét is be tudja bizonyítani. Nem tudom, miféle kompromisszumos lehetőség létezik; ha vannak, szívesen várok erre ötleteket.
    Én amúgy egész életemben jó alvó voltam, de ez a nyárutó nagyon-nagyon megviselt, egy hete alig alszom, és ha mégis, rémálmokra ébredek, ami eddig szintén egyáltalán nem volt jellemző rám. 60 éves leszek nemsokára, lehet ez is közrejátszik.
    Előre is köszönöm a választ, örülnék ha arról mailben értesítenének, magamtól ugyanis nem valószínű h újra megtalálom azt az oldalt.
    A legjobbakat!

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük