fbpx

Hasznos gyógynövények a nyári kánikulában

Mentalevelek jégkockába ágyazva, mellette friss citromgerezdek.

Személy szerint én mindig nagyon várom a nyarat. Nagyon szeretem, ahogyan a nap sugarai simogatják a bőrömet és szinte érzem, ahogyan energiával töltődik fel a szervezetem. Aztán amikor a hőmérő több napon vagy héten keresztül is egyfolytában 35-38 fokot mutat, akkor már nagyon vágyakozom egy-egy hűs szellő vagy egy kiadós nyári zápor után. De az időjárást nem tudjuk befolyásolni, ilyenkor csak a csodában bízhatunk. Illetve mégsem. A gyógynövények is rendelkeznek némi varázslattal, és még a nyári hőségben is számíthatunk fájdalomcsillapító, izzadáscsökkentő vagy éppen hűsítő erejükben.

A nyári forróságban nagyon sok folyadékot kell fogyasztanunk, hogy megelőzzük a dehidratált állapotot. Sokan fogyasztanak ilyenkor jeges, hűsítő cukros italokat, de ezek egyrészt csak pillanatnyilag csillapítják a szomjunkat, másrészt nem is egészségesek. Elsősorban vizet kellene innunk, naponta legalább 2-2,5 liternyit, de egyes gyógyteák is alkalmasak arra, hogy szervezetünket lehűtsék, felfrissítsék. Ilyen gyógynövény például a menta vagy a citromfű. Naponta akár két-két csészével is fogyaszthatunk mindkét gyógynövényből készült teából, de kellemes, hűsítő italt is készíthetünk menta és citromfű felhasználásával. Egy edénybe tegyen két liter vizet, majd morzsoljon bele egy csokor alaposan megmosott mentalevelet vagy citromfüvet, és karikázzon bele egy egész citromot. Adjon hozzá egy nagyon kevés mézet, majd forralja az elegyet legalább 15 percig. Majd szűrje le az italt és töltse üvegekbe. Jégkockát is készíthet a kellemes, gyógynövényes italhoz. A jégkockákba is tehet egy-egy menta- vagy citromfűlevelet.

Nyáron hiába süt oly sokat a nap, nem mindig nyújtjuk a legjobb formánkat, főleg ha már hetek óta el kell viselnünk a perzselő napsugarakat. A nagy meleg nemcsak az idősebbek szervezetét viseli meg, a fiatalok is éppúgy szenvednek tőle, még ha sok esetben nem is vallják ezt be. Persze sokan szeretik a meleget, de sok ember szervezetét megviseli a folyamatos hőség, és ez a közérzetükre is rányomja a bélyegét, illetve sokan küzdenek a nagy melegben migrénnel, fejfájással is. Néhány gyógynövény azonban ilyenkor is a segítségünkre lehet. Migrén ellen nagyon jó a rozmaringból készült tea, az ideges eredetű fejfájást pedig a citromfűtea csillapítja. A borsmentaolaj is csillapítja a fejfájást. Egy zsebkendőbe csepegtessen egy csepp borsmentaolajat és kilenc csepp vizet, majd a zsebkendővel dörzsölje be a homlokát és a tarkóját. A fájdalom hamarosan alább fog hagyni. A zsurlótea is hatásos fejfájás ellen, főleg ha emellé még általános gyengeség is párosul. Esténként pedig a kakukkfüves fürdő hozhat felüdülést a meleg miatt kimerült szervezet számára. Rakjon két marék frissen szedett kakukkfüvet a fürdővizébe, majd relaxáljon benne húsz percen keresztül. A fürdés befejeztével vegyen hideg-meleg vizes váltózuhanyt, majd pihenjen le az ágyába.

Közérzetjavításra, feszültségcsökkentésre a lábfürdők is hatásosak. Egy lavórba tegyen 3-4 liternyi langyos vizet és csepegtessen bele 5-6 csepp rózsaolajat, de egy-két virágszirommal is kipróbálhatja a pihentető lábfürdőt. A kakukkfűből vagy kamillából készített lábfürdő is nyugtató hatással bír, és a napközben elfáradt lábakat is felfrissíti.

Nyáron mindenki izzad. Nincs ezen mit szégyellni, a verejtékezés egy teljesen természetes folyamat. A gond akkor kezdődik, ha az izzadás kellemetlen szaggal párosul. Nagyon jó izzadáscsökkentő gyógynövénynek számít az orvosi zsálya és az izsóp is. Ha valakinek a lába izzadós, akkor hetente egy vagy két alkalommal készítsen lábfürdőt tölgyfakéreg és izsóp egyenlő arányú keverékéből. A levendulatea és a zsályatea pedig belsőleg szabályozza az izzadást. Házilag is készíthet izzadásgátló dezodort, amelyet aztán hűtőben kell tárolni. Készítsen gyógynövényes főzetet egy deciliter desztillált vízből és orvosi zsályából. Amikor kihűlt a főzet, szűrje le, majd adjon hozzá 5-5 csepp teafa- és zsályaillóolajat. Végezetül pedig adjon hozzá fél teáskanálnyi növényi glicerint. Öntse az elegyet pumpás üvegbe és már használhatja is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük