fbpx

Miért is együnk rendszeresen fokhagymát?

Fokhagymák egy szürke asztalon, mellettük kőmozsár.

A fokhagymát vagy szeretik az emberek, vagy messzire elkerülik. Azonban jó, ha a fanyalgók is megkedvelik, mert bizony csodás hatása van az egészségünkre nézve. A fokhagyma nagyon hatékony lehet a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, így jól tesszük, ha rendszeresen beiktatjuk az étrendünkbe. A cikkben a pozitív hatásait soroljuk fel.

A fokhagyma csökkentheti a szívbetegségek és az érelmeszesedés kialakulásának a kockázatát, ugyanis rendszeres fogyasztásával mérséklődhet az artériák falán lerakódott plakk mennyisége. Ez jelentős szerepet játszik az erek egészségének fenntartásában, mert így azok képesek lesznek továbbra is kellő mennyiségű vért pumpálni a szív felé. A fokhagyma tehát nemcsak az érrendszerre, hanem a szív egészségére is pozitív hatást gyakorol.

Jó hír, hogy ez a jellegzetes illatú és csípős ízű gyógynövény nemcsak a megelőzésben hasznos, hanem a már kialakult plakkok ellen is hatásos. A stressz jelentős szerepet játszik az artériák falán megjelenő plakkok kialakulásában, azonban a fokhagyma még ebben az esetben is eredményesen dolgozik.

Nagyon pozitív hatása még a fokhagymának az, hogy csökkenti a szervezetben a CRP-szintet, amely egy gyulladást jelző marker. Amennyiben a szervezetben magas ez az érték, valószínűleg krónikus gyulladás van a szervezetben, ennek talaján pedig komoly szív- és érrendszeri betegségek alakulhatnak ki. De nemcsak a CRP magas szintje mutatja ki a krónikus gyulladás meglétét és a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának magasabb kockázatát, hanem a homociszteinszint is. Amennyiben ez magas a szervezetben, nagyobb lehet a szívbetegségek kialakulásának az esélye.

Miért olyan hasznos még a fokhagyma? A rendszeres fokhagymafogyasztás nagyon jó hatással van az érrendszerre, hiszen javítja az erek falának rugalmasságát. Ezen kívül vérhígítóként is működik, hiszen megakadályozza, hogy a vérlemezkék összetapadjanak és vérrögök keletkezzenek. A fokhagyma tehát segíthet megakadályozni ennek a veszélyes helyzetnek a kialakulását. A vérrögök ugyanis akár halálos kimenetelűek is lehetnek, hiszen okozhatnak trombózist, tüdőembóliát, szívinfarktust, de a stroke kialakulásáért is felelőssé tehetők.

 

  1. Szabó Mihály

    Jó cikk, de hiányzik egy fontos adat, mennyi az ajánlott napi fogyasztás, életkortól függően, csakis nyersen, vagy főzve is?

    1. Minél többször érdemes beiktatni az étrendbe. Ha terápiaszerűen szeretné fogyasztani, érdemes kapszulázott formában beszerezni, hogy koncentráltan jusson hozzá a hatóanyaghoz.

  2. Szuhay Péter

    Egy régi cikk azt írta, hogy a felvágás után másodpercekkel elkezd bomlani valamelyik hatóanyag a fokhagymában. Szeritem tehát nyersen, frissen kell bekapni. Saját receptem: vajas-mézes kenyérre rakott frissen vágott fokhagyma szelekék. Szintén nagyon régi cikk írta, hogy a vékonybélnek megárt a túl sok fokhagyma, talán a napi egy gerezd a praktikus adag…

  3. Hajgató Èvi

    Minden reggelinèl 3-4 gerezd fokhagyma!!!
    Erőteljesen összerágva az ètkezèssel!!!
    A szádból az összes baktèriomot semlegesíti!!!
    Így gondold át, hogy mit tesz ha le nyeled a gyomrodba beleidbe!!!
    Egy idő után meg szokod
    Ajánlom mindenkinek!!!
    Tisztelettel;

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük