Az emésztőrendszeri problémák meglehetősen szerteágazóak lehetnek. Ha hetek vagy hónapok óta szenvedünk emésztési, emésztőrendszeri panaszoktól, akkor mindenképpen érdemes meglátogatni a gasztroenterológust, hiszen mindenképpen ki kell deríteni, hogy pontosan mi is okozza a problémáinkat. Ha megszületett a diagnózis, akkor a terápia is elkezdődhet, és ezzel máris a gyógyulás útjára léptünk. Most pedig lássunk néhány olyan okot, amely miatt mindenképpen érdemes minél hamarabb felkeresni egy gasztroenterológust.
Ha nincs is semmilyen panaszunk, akkor is érdemes 50 éves kor fölött 3-5 évente kolonoszkópiás vizsgálatot kérni, ugyanis 50 éves kor fölött jelentősen megnőhet a vastagbélrák kialakulásának a kockázata.
Amennyiben nyelési nehézséget tapasztalunk és ez még fájdalommal is párosul, akkor is érdemes felkeresni egy szakorvost, aki endoszkópos vizsgálatot rendelhet el, hogy kiderüljön, mi is áll pontosan a háttérben, és ezzel együtt a kezelés is mihamarabb elkezdődhessen.
A gyakori gyomorfájdalom is elegendő ok lehet arra, hogy mihamarabb felkeressünk egy gasztroenterológust. Az alkalmi gyomorpanasz teljesen normális, ha azonban valakinek sokat fáj a gyomra és emellett még puffad is, mindenképpen ki kell vizsgálni, hogy pontosan mi is áll a háttérben.
Amennyiben valakinek krónikus hasmenése van, akkor is érdemes felkeresni egy szakembert, hogy kiderüljön, pontosan mi is okozza ezt az emésztési problémát. Sok minden meghúzódhat a háttérben, például bakteriális és parazitafertőzések, romlott élelmiszer, gyógyszerek, antibiotikumok, vírusok, Crohn-betegség, élelmiszer-érzékenység.
A megmagyarázhatatlan fogyás mögött a legtöbb esetben mindig valamilyen betegség áll. Nem mindig komoly betegség van a háttérben, de azért minden esetben alapos kivizsgálást igényel. Vannak olyan betegségek, mint például a cöliákia és a Crohn-betegség, amelyek nagyfokú fogyással járnak együtt. Azonban súlyos betegségek is okai lehetnek a hirtelen és nagy súlyveszteségnek, ilyenek például a rákos megbetegedések.
Ha valaki csak ritkán szenved gyomorégéstől, az nem igényel sem kivizsgálást, sem pedig gyógymódot, azonban a gyomorégés krónikussá is válhat, amit minden esetben alaposan ki kell vizsgálni.
A bélmozgások gyakorisága személyenként változhat, de ha hetente kevesebb mint 3 alkalommal kell a mosdóba mennünk, akkor minden bizonnyal székrekedésünk van. Amennyiben több hete küzdünk székrekedéssel, akkor mindenképpen meg kell látogatnunk a gasztroenterológust. A szakember segíthet meghatározni a székrekedés valószínűsíthető okát, javasolhat életmódbeli változtatásokat és gyógyszereket, amelyek segíthetnek a bélmozgás rendszeresebbé tételében.
A székrekedés puffadást okozhat, hiszen minél hosszabb ideig marad a hulladék a vastagbélben, annál valószínűbb, hogy a baktériumok erjedést hoznak létre, ami fokozott gázképződéssel jár együtt. A puffadás az IBS jele is lehet, amit mindenképpen a gasztroenterológusnak kell diagnosztizálnia.
A gyomorfekély vagy peptikus fekély duzzanatot vagy hegesedést hozhat létre, amely blokkolja az emésztőrendszert. Ez súlyos hasi fájdalmat is okozhat, de a hasi fájdalom hátterében állhat még májbetegség, hasnyálmirigy-gyulladás és epekő is. A gasztroenterológus segíthet meghatározni a fájdalom okát.