fbpx

Szelénnel a betegségek ellen

Szelént tartalmazó alma, tökmag, brazil dió, napraforgó, brokkoli, fokhagyma, vöröshagyma, spenót és paradicsom egy lila színű terítőn.

A szelénnek számtalan pozitív tulajdonságát ismerjük. Elsősorban a pajzsmirigybetegségben szenvedőknek javasolt a rendszeres fogyasztása, de természetesen nemcsak akkor kell szelénben gazdag táplálékokat fogyasztani, ha az endokrin rendszerrel vannak gondok. Az újabb kutatások szerint akár 50 százalékkal is csökkenthető a rákos betegségek kialakulásának a kockázata, ha valaki hangsúlyt helyez a szelénben gazdag táplálkozásra. Ez az ásványi anyag a következő rákos betegségek kialakulása ellen jelenthet védelmet: prosztata-, máj-, tüdő-, gyomor-, pajzsmirigy-, vastagbél-, nyelőcső- és hólyagdaganat.

A szelén mint antioxidáns

A szelén egy nagyon hatékony és hatásos nyomelem, mivel tele van értékes antioxidánsokkal, amelyek megakadályozhatják a szabad gyökök okozta sejtkárosodást. A dohányzás, az alkoholfogyasztás és a túlzott mértékű stressz megemeli a szervezetben a szabad gyökök mennyiségét, ez pedig oxidatív stresszhez vezethet. Megfelelő mennyiségű szelén esetén azonban antioxidáns hatása révén jelentősen csökkenthet a károsodás mértéke.

A szelén véd a szívbetegségekkel szemben

Ha túl alacsony a szelén szintje a szervezetben, fokozódhat a szívbetegség kialakulásának a kockázata. Ez részben a szervezetben lévő tartós gyulladással is összefüggésbe hozható, ám ezt a szelén hatékonyan csökkentheti. Vérvételkor megnézik a C-reaktív fehérje szintjét, hogy képet kapjanak arról, van-e a szervezetben gyulladás. Mivel a szelén csökkenti a gyulladást és véd az oxidatív stresszel szemben, így minimalizálja a szívbetegség kialakulásának az esélyét.

A szelén és a pajzsmirigy

A pajzsmirigy megfelelő működéséhez szelénre is szükségünk van. Ez a nyomelem védi a pajzsmirigyet – mint fontos szervet – az oxidatív károsodással szemben, illetve alapvető szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok termelődésében. Fontos, hogy a pajzsmirigyünk egészséges maradjon, hiszen a növekedést és a fejlődést szabályozza, illetve az anyagcsere szabályozásában is aktívan részt vesz.

Szelénben gazdag táplálékok

A szelén sokféle táplálékban megtalálható: szardínia, lazac, brazil dió, napraforgó, gomba és tojás. A szelénnek fontos szerepe van az ízületi és a hasnyálmirigy-gyulladás, valamint a depresszió megelőzésében is.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük