fbpx

A fitoszterolok csökkentik a szívbetegségek kockázatait?

Faasztalon zöldségek és gyümölcsök, középen az asztalfelület szív alakban üresen hagyva.

Bizonyára mindenki hallotta már azt a kifejezést, hogy fitoszterolok. De mik is ezek pontosan? A fitoszterolok olyan növényi vegyületek, amelyek csökkenteni tudják a magas koleszterinszintet, pontosabban nem engedik felszívódni a szervezet számára már fölösleges koleszterint, ez pedig jelentősen csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatait.

A fitoszterolokat növényi szteroloknak is szokták nevezni. Sokféle táplálékban megtalálhatók, például a magvakban, a diófélékben, illetve a növényi olajokban. Amennyiben valakinek magas az LDL-koleszterin-szintje, első körben ne a gyógyszerekre, hanem ezekre a növényi szterolokra hagyatkozzon.

A fitoszterolok gazdag forrása tehát a növényi olajok, például az olívaolaj vagy a napraforgóolaj. A magvakban is megtalálhatók, mint például a tökmagban vagy a napraforgómagban. A fitoszterolok gazdag forrásai közé tartoznak a diófélék. Ebbe a csoportba tartozik a dió, a mandula, a földimogyoró, a kesudió, a pisztácia. A gyümölcsök és a zöldségek is bővelkednek növényi szterolokban. Mit fogyasszunk, hogy ilyen növényi vegyületeket vigyünk be a szervezetünkbe? Például brokkolit, káposztát, zellert, karfiolt, articsókát, spárgát, banánt, almát, bogyós gyümölcsöket, narancsot, ananászt.

A hüvelyesek sem maradhatnak ki a sorból, ha növényi szterolokról van szó, például a fitoszterolok gazdag forrásai közé tartozik a lencse, a bab vagy a csicseriborsó.

A fitoszterolok tehát csökkenthetik az LDL-koleszterin-szintet. A belgyógyász szakorvos gyakran ír sztatin gyógyszert azok számára, akiknek magas a koleszterinszintjük. A kutatások kimutatták, hogy a fitoszterolok jelentősen meg tudják növelni ezeknek a gyógyszereknek a hatékonyságát. A koleszterinszint csökkentése mindenképpen szükséges, mivel a nagyon magas szint jelentősen megnöveli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatait.

Egyes tanulmányok, kutatások azt mutatják, hogy a fitoszterolok bizonyos rákos betegségek csökkentésében is aktív szerepet játszanak. A fitoszterolok csökkenthetik a májrák, a gyomorrák, a tüdőrák, az emlőrák, a petefészekrák és a prosztatarák kialakulásának kockázatait. Természetesen a rákos betegségek kialakulásában más tényezők is szerepet játszanak. Ilyen például a genetika, az inaktív életmód, az elhízás, a mértéktelen alkoholfogyasztás és a dohányzás.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Ha még egyszer átfutom az egészséges növényi táplálékok listáját a cikkben, beugrik a kulcsszó: hozzuk vissza étrendünkbe a FŐZELÉKEKET.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük