A prosztatamegnagyobbodás általában az idősebb férfiak megbetegedése. Ez egy olyan betegség, amely nemcsak az életminőséget rontja, de akár komoly egészségi kockázatai, szövődményei is lehetnek. Mindenképpen orvost kell a problémával felkeresni, illetve a férfiaknak is javasolt évente prosztata-szűrővizsgálatra jelentkezni és elmenni.
A prosztata egy olyan kicsi endokrin mirigy, amely a húgyhólyag és a pénisz között helyezkedik el. Az egészséges prosztata nemcsak az egészséges húgyúti rendszerhez, hanem a reproduktív egészséghez is szükséges. A prosztatamegnagyobbodás az egyik leggyakoribb egészségi probléma a 40 év fölötti férfiaknál.
Mi az oka a prosztatamegnagyobbodás kialakulásának? Ez a betegség elsősorban a normális öregedési folyamat részeként jelenik meg. Az öregedési folyamat hormonális változásokat idéz elő a szervezetben, aminek következtében többek között prosztatamegnagyobbodás is létrejöhet. 40-50 éves kor után a tesztoszteronszint is csökken, ami merevedési zavart, súlygyarapodást, izomtömegvesztést és hajhullást idézhet elő.
Az olyan egészségi problémák, mint a 2-es típusú cukorbetegség és a szív- és érrendszeri betegségek megnövelik a prosztatabetegségek, így a prosztatamegnagyobbodás kockázatait. A nem megfelelő étrend, az ülő életmód és az aktivitás hiánya szintén megnövelik a kockázatokat.
A megnagyobbodott prosztata köszönhető a genetikának is. Ha a családban voltak olyan felmenőink, akik ebben a betegségben szenvedtek, akkor nekünk is meglehet az esélyünk a betegség kialakulására.
Milyen tünetei lehetnek a prosztatamegnagyobbodásnak? Hirtelen jelentkező és/vagy gyakori vizelési inger, amely elsősorban éjszaka jelentkezik, vér jelenléte a vizeletben, fájdalomérzet vizelés közben, de még vizeletinkontinencia is kialakulhat. A férfiak gyakran hagyják figyelmen kívül ezeket a tüneteket. Orvoshoz is csak akkor fordulnak, ha nagy fájdalmaik vannak.
Hogyan segíthet a jóga prosztatamegnagyobbodás esetén? A jóga egy ősi gyakorlat, amely pozitívan hat a lelki, a testi és a szellemi egészségre. Prosztatamegnagyobbodás esetén elsősorban úgy segít, hogy megerősíti a medencefenék izmait, ez pedig jelentősen hozzájárul a tünetek mérsékléséhez. Ennek hatására javulni fog a húgyhólyag szabályozása.
Prosztatamegnagyobbodás esetén nagyon lényeges a stresszcsökkentés. Márpedig a jóga egyik kiemelkedő hatása, hogy csökkenti a stressz-szintet. Ez azért fontos, mivel a folyamatos stressz jelentősen megnöveli a prosztatamegnagyobbodással együtt járó tüneteket. A jóga az egyik legjobb testi és lelki meditációs gyakorlat, amely csökkentheti ennek a betegségnek a tüneteit.
A jóga tehát sok olyan tünet enyhítésében segíthet, amely a prosztatamegnagyobbodáshoz kapcsolódik. Most ezek közül a jógapózok közül mutatunk be néhányat.
Az úgynevezett „hős” póz egy ülő pozíció, amely csökkenti a medencében a feszültséget. Ehhez a pózhoz térdepeljünk le és húzzuk a fenekünk alá a lábainkat. A lábujjak mutassanak hátrafelé, a térd pedig érintse a padlót. Két kezünket helyezzük a két térdünkre. Nyújtsuk ki egyenesen a gerincünket, miközben a nyakunkat, a fejünk búbját nyújtsuk a plafon irányába. Maradjunk ebben a pózban, miközben mély lélegzeteket veszünk.
Az „íj” pózt kicsit nehezebb elvégezni. Ehhez a gyakorlathoz feküdjünk a hasunkra. Hajlítsuk be mindkét térdünket és kezdjük el a lábunkat a magasba emelni. Mindezt úgy, hogy a két kezünkkel fogjuk meg mindkét bokánkat. Nézzünk egyenesen előre, és lélegezzünk mélyeket. Maradjunk ebben a pózban legalább 30 másodpercig, majd engedjük le a lábainkat. Ismételjük meg a gyakorlatot! Ez a póz segít megerősíteni a medencefenék izmait, a hasizmokat és a hát alsó részén lévő izmokat.
A következő gyakorlathoz egy gumiszalagra lesz szükségünk. Üljünk egyenes derékkal, miközben a gumiszalagot az egyik talpunkra helyezzük. Majd lassan feküdjünk le, közben emeljük meg a lábunkat, és engedjük szépen vissza a padlóra. Végezzük el a gyakorlatot a másik lábunkkal is. Ismételjük meg a gyakorlatot mindkét lábunkkal többször egymás után. Ez a gyakorlat is segít a medencefenék megerősítésében.