fbpx

A középkori szerzetesek hasznos gyógynövénye, a lestyán

Frissen szedett lestyán egy fehér színű talpas porcelánszűrőben.

A lestyán az ernyősvirágzatúak családjába tartozik. Őshazája Nyugat- és Dél-Ázsia. Hazánkban főként erdőszéleken, félárnyékos helyeken érzi jól magát. Népies elnevezései: orvosi lestyán, levescsík, maggifű. Júliusban és augusztusban virágzik. Gyökérzetét, tőleveleit és magját gyűjtik, illetve hasznosítják. Kiváló vizelethajtó és emésztést elősegítő növény a benne található illóolajnak köszönhetően. A növény tartalmaz még szerves savakat, csersavakat, kumarint, de vitaminokat és ásványi anyagokat is. Az illata és az íze is nagyon hasonló a petrezselyeméhez. A lestyánt már a középkori szerzetesek is ismerték és előszeretettel alkalmazták főként köszvény, tüdőpanaszok, máj- és lépbetegségek esetén. A népi hiedelem úgy tartotta, hogy aki lestyánt fogyaszt, minden baj el fogja kerülni.

A lestyán kitűnő vizelethajtó, gyomorerősítő és emésztést serkentő gyógynövény. Csillapítja a gyomorégést, enyhíti a menstruációs görcsöket és mérsékli a száraz köhögést.

A lestyántea nagyszerű diuretikum. A teakészítésnél a növény szárított gyökerét használhatjuk fel. 1,5-2 deciliternyi forró vízbe szórjon 1-2 teáskanálnyi lestyánt, majd hagyja állni 10-15 percig, ezt követően szűrje le. Az étkezések között naponta több csészével is elfogyaszthat a középkori csodanövényből készült teából. Ez a tea légúti megbetegedéseknél is jó szolgálatot tesz.

A lestyán, borsmenta és köménymag hármasa az epehólyaggal összefüggő panaszokat képes enyhíteni. 6 deciliter forró vízbe tegyen 3-3 teáskanál szárított lestyángyökeret, borsmentát és 1,5 teáskanálnyi köménymagot. 10-15 perc után szűrje le, és reggeli, ebéd, illetve vacsora előtt fogyasszon el belőle 1-1 csészényit.

A lestyán magjaiból készíthet lestyánpálinkát, amihez 5 deciliter nem túl erős pálinkára és 5 dekagramm lestyánmagra lesz szüksége. Darálja le a gyógynövény magjait, majd tegye egy tiszta, alaposan megmosott üvegbe. Öntse rá a pálinkát és hagyja néhány héten keresztül érlelődni. Végezetül szűrje le és fogyassza egészséggel!

A friss lestyán leveleit sütés-főzés során is felhasználhatjuk. Ízesíthetünk vele leveseket, húsételeket, salátákat, mártásokat, vajat és túrót. Mivel egy nagyon erőteljes ízű, aromás gyógynövényről van szó, ezért csak nagyon kicsi mennyiséget kell belőle használni.

Borecetet is megbolondíthatunk egy kevéske, aprított lestyánszárral, amelyet aztán nyugodtan felhasználhatunk saláták készítésekor, mivel pikáns ízt kölcsönöz neki.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük