A tüdő egészsége előrejelzi, hogy meddig élünk

Lombos fakoronaként ábrázolt tüdő, a jobb lebenyben kevesebb falevéllel.

Talán senki sem szeretné előre tudni, hogy meddig is fog élni. Ez egy olyan adat, amit sokan úgy vélnek, jobb, ha nem tudunk. Azonban a tudomány rohamléptekben fejlődik, így ma már az is megjósolható, hogy adott ember mennyi ideig élhet. A tüdő egészsége ugyanis sok mindent meghatároz, így többek között azt is, hogy mennyi időnk van még hátra.

A kutatókat mindig érdekelte a dolog, hogy mennyi ideig élhet egy-egy ember. Megállapították, hogy például a telomerek hosszúsága nagyon is meghatározó azzal kapcsolatban, hogy mennyi ideig is élhetünk még. Aztán mérték a glutationszintet, mely szerint ha kevés glutation van a szervezetünkben, az is lehet az egyik előrejelzője a várható rövidebb élettartamnak.

Napjainkban pedig úgy vélik a kutatók, hogy a tüdőfunkció is egy faktor lehet, már ami a várható élettartamot illeti. A tüdő egészsége tehát nagyon meghatározó lehet abban, hogy meddig is élünk.

Mit is jelent a tüdőfunkció? Ez nem más, mint a kilégzés és a belégzés sebessége. A tüdőfunkció azt is jelenti, hogy a tüdő mennyire hatékony a vér oxigénnel történő ellátásában. Amennyiben a tüdő kapacitása korlátozott, akkor csak kevesebb oxigén jut a véráramba, a sejtekbe és a szövetekbe, ami sok kellemetlen tünettel jár együtt, például okozhat légszomjat, de ilyenkor az egyén állóképessége is csökken.

A tüdőfunkció csökkenése körülbelül 35 éves korban kezdődik el, és a légzést is nehezebbé teszi. Számos olyan testváltozás következik be, ahogy öregszünk, ami a tüdőkapacitás csökkenését okozza. A tüdőszövet például veszít a rugalmasságából, ami szűkíti a légutakat, emiatt pedig a légzés is nehézkesebbé válik. A bordák csontjai is megváltozhatnak, ami csökkenti a tüdő térfogatát, és ez szintén hatással van a tüdő funkciójára és annak kapacitására. Azonban a dohányzás abbahagyásával és a rendszeres testmozgással fokozható a tüdőkapacitás.

Mivel csökken a tüdő kapacitása, így a szívnek is keményebben kell dolgoznia, ami nemcsak szívrohamot, hanem akár szívelégtelenséget is okozhat. A csökkent tüdőkapacitás más betegségekhez és egészségi problémákhoz is vezethet, például ilyen a kognitív és memóriazavarok, az emésztési és az anyagcserezavar, de gyulladás is kialakulhat a szervezetben, és jelentősen megnő a fertőzésekre való hajlam is.

Egy kutatócsoport megállapította, hogy a csökkent tüdőkapacitás szoros összefüggést mutat a korai halálozással mind a nők, mind a férfiak körében. Egy másik kutatás során szintén azt állapították meg, hogy azok az emberek élhetnek sokkal tovább, akik nagyobb tüdőtérfogattal rendelkeznek, ellentétben azokkal, akiknek csökkent a tüdőkapacitásuk.

A tüdő kapacitása még akkor is csökken az életkorral, ha egyébként nem dohányzunk. Ha viszont dohányzunk vagy olyan betegségünk van, mint a COPD vagy az asztma, akkor a tüdő kapacitása tovább csökken. A tüdő kapacitását csökkentheti még a túlsúly, a levegő szennyezettsége és a passzív dohányzás is.

Ha fokozni szeretnénk a tüdőnk kapacitását, ne dohányozzunk, járjunk ki gyakran a természetbe, fogyjunk le, és nagyon fontos, hogy fogyasszunk D-vitamint. Ugyanis ez a vitamin gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatással rendelkezik. Nemcsak az immunrendszert, hanem a tüdőt is erősíti.

  1. Egyszerű mondani, hogy fogyjunk le, megoldani majdnem lehetetlen annak, aki nem evéssel szedte fel a kilókat. Sajnos ránk, nőkre a változó kor általában rátesz elég sok kilót, hiába próbálunk tenni ellene. Egész életemben nagyon vékony voltam, de az életkor engem is meghizlalt, pedig egészségesen táplálkoztam és rengeteget mozogtam. De már beletörődtem, főleg mert az én életkoromban már nem is jó, ha lefogyunk. (Túlsúlyos lettem, de nem kövér). Szintén az életkorommal járó ilyen-olyan bajok az okai, hogy már nem tudok a természetbe sem kijárni, bár a környékünkön lévő fákkal bőven ellátott utcákban rendszeresen sétálok. Persze a levegő ott is szennyezett, mert már mindenhol az, utóbb még a méregdrága tűzijáték is megtette a magáét.

    1. Judit Mogyoro

      Tökéletesen igaz.A levegő szennyezettsége rátesz egy jó nagy lapáttal a tüdő egészségére.

      1. A dohányosokat nem lehet megnevelni!
        Miért kell olyan emberre rá fújjni a füstöt aki nem dohányzik! Talán oda kéne kicsit a másikra is figyelni.

  2. Jó is lenne, ha a dohányost érdekelné a másik egészsége, a sajátja sem érdekli, – különben nem dohányozna – mit lehet akkor elvárni 1 dohányostól, semmit, ami az egészségre vonatkozik.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük