fbpx

Minél zöldebb területen élünk, annál fejlettebbek a kognitív funkcióink

Idős pár a kamerának háttal ül egy padon a szabadban egymást átkarolva.

Azt a tényt, hogy középkorúként milyen kognitív funkcióink vannak, nagyban meghatározhatja, hogy idősebb korunkban lesznek-e agyi rendellenességeink vagy sem. Egyes tanulmányok szerint a zöldövezetben élés is jelentősen rányomja a bélyegét az agyi egészségre. Ugyanis minél zöldebb környezetben élünk, annál nagyobb az esélye annak, hogy idősebb korunkban nem lesznek kognitív problémáink.

Egy új tanulmány szerint ha valaki zöldövezetben él, az javíthatja a középkorú nők esetében a kognitív funkciókat, ez pedig magyarázható a depresszió kialakulásának alacsonyabb kockázatával is, ami szintén a demencia egyik kockázati tényezője. Ha a lakóhelyünk zöldövezetben van, akkor ez javíthatja a figyelmet és a feldolgozási sebességet, illetve az általános kognitív funkciókat is.

A természet közelsége nagyon pozitívan hat ránk emberekre, hiszen többek között segít felépülni a pszichés stresszből és ez arra ösztönzi az embereket, hogy kapcsolatot teremtsenek egymással, ami pozitívan hat a szociális kapcsolatokra is, ez pedig a magány egyik legjobb ellenszere és gyógyítója.

A természetben töltött idő a mentális és fizikai jóllét szempontjából is előnyös lehet. Például a zöldségtermesztés, a virágültetés, a szabadban végzett testmozgás, az állatok megfigyelése, a madarak csicsergése mind-mind fokozzák a jóllétünket.

További hatások közé tartozik a hangulatjavítás is. Csökken a stressz és a harag érzése. Segít a relaxálásban és ezáltal sokkal nyugodtabbnak érezhetjük magunkat. Javítja a fizikai egészséget, az önbizalmat és az önbecsülést. Segít aktívabbá válni, új emberekkel találkozni és megismerni őket. Csökkenti a magányt, segít jobban kötődni a természethez.

A természetben töltött idő sok mentális egészségi problémán segíthet, többek között oldja a szorongást és csökkenti a depresszió tüneteit, például az ökoterápia az enyhe és a közepes depresszió leküzdésében is segíthet.

Ennek oka lehet a rendszeres fizikai aktivitás és a társadalmi érintkezés kombinálása a természetben való tartózkodással.

A napfény még azok számára is hatásos, akik szezonális affektív rendellenességben szenvednek, ami nem más, mint egy-egy évszakhoz köthető depresszió, amely az őszi és téli hónapokban sújtja elsősorban az embereket.

Egyre több tanulmány írja le, hogy a városi zöldterületen élés pozitív hatással van mind a fizikai, mind a mentális egészségre. A kutatások szerint azoknál az embereknél csökken jelentősen a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, akik több időt töltenek zöldterületeken. A kutatók úgy vélik, hogy a zöldterületen való hosszútávú tartózkodás csökkent vérnyomással, alacsonyabb pulzusszámmal, alacsonyabb koleszterinnel, jobb tüdő- és immunfunkcióval, a stroke és az asztma alacsonyabb kockázatával jár együtt. Azt is megállapították, hogy a zöldterületek pozitívan korrelálnak az elhízás alacsonyabb szintjével.

A természeti környezethez való hozzáférés javítja az általános mentális egészséget is, vagyis csökken a stressz-szint, jobb lesz az általános hangulat, csökkennek a depressziós tünetek, javul a kognitív funkció, az éberség és a kreativitás.

1 hozzászólás

  1. Gorgei Lajos

    Nagyon orulok az onok irasaira 83 eves vagyok igyekszek as eletben betartani a leirt javaslatokat .Koszonom

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük