fbpx

Az IBD-diéta 5 remek gyógynövénye

Kurkumás gyömbértea egy üvegpohárban, mellette gyömbér és kurkuma egészben, valamint falapátokban por alakban, egy köteg fahéjrúd, sötét háttérrel.

Az IBD gyulladásos bélbetegséget jelent, ami a fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn-betegség összefoglaló neve. Az IBD teljes életmódváltást kíván meg és természetesen az étrenden is változtatni szükséges, ha azt szeretnénk, hogy javulás álljon be az állapotunkban.

Az étrendi változtatásra azért van szükség, mivel nagyon sok olyan étel lehet a listán, amelyek irritálják az emésztőrendszert. A betegség súlyosságától is függ, hogy milyen ételeket kell kiiktatni és bevezetni az étrendbe, hiszen nem mindenkinek egyforma a betegsége, így mindig egy szakemberrel vagy magával a kezelőorvossal szükséges egyeztetni ezzel kapcsolatban.

Egyes gyógynövényeket is alkalmazhatunk, főleg azokat, amelyek segítenek a gyulladás csökkentésében. Most 5 ilyen gyógynövény következik. Az oregánó és az oregánóolaj nagyon hasznos lehet azok számára, akik IBD-ben szenvednek. Az oregánó ugyanis nagyon jót tesz a gyomor és bélrendszer egészségének. Az oregánóolaj csökkenti a vékonybélben az úgynevezett rossz baktériumok elszaporodását. A fűszert nyugodtan hozzáadhatjuk tojásos és húsos ételekhez.

A gyömbér is segít csökkenteni számos gyomor- és bélrendszeri tünetet. Például enyhíti a hányingert, csillapítja az émelygést, a hányást és gázképződés esetén is nagyon hatásos. A gyömbéres víz is eredményes lehet, de ételekhez is hozzáadhatjuk, például salátához.

A kurkuma bioaktív összetevője, a kurkumin is csökkenti a gyulladást, emellett antimikrobiális hatással is rendelkezik, ami védelmet jelent a belekben kialakult krónikus gyulladással és az itt elszaporodó kórokozókkal szemben. A kurkumát használhatjuk zöldségek, hús, hal, bab és rizs ízesítéséhez.

A kömény antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik, ami védelmet jelent a sejtek számára az oxidatív károsodásokkal szemben. A köményillóolajról is bebizonyosodott, hogy remekül csökkenti a gyulladást. A kömény segíti egyes vitaminok és ásványi anyagok jobb felszívódását. Ide tartozik a magnézium, a vas, a kalcium és a B1-vitamin.

A fahéj antimikrobiális és gyulladáscsökkentő hatása kiemelkedő. Nagyon hatékonyan gyógyítja az emésztési zavarokat, illetve más gyomor- és bélrendszeri problémákat. A fahéjat a reggeli zabkásánkba is szórhatjuk, de más ételeket, például salátát és még húsételeket is fűszerezhetünk vele.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük