fbpx

Béltisztító táplálékok

Keresztesvirágú zöldségek: karfiol, brokkoli, kekáposzta, kelbimbó.

A bélrendszerünket nem terhelhetjük túl örökké. Korábban az a hír járta, hogy a bélrendszert alaposan „meg kell tisztítani”, ekkor kezdték el hirdetni magukat azok a cégek, amelyek mindenféle terápiát javasoltak a bélrendszer megtisztítására. Azonban kiderült, hogy a bélnek nincs szüksége ilyen drasztikus beavatkozásokra. Ha egészségesen táplálkozunk, akkor semmilyen beöntésre és más módszerre nincs szükség, hiszen az egészséges táplálékok elősegítik a bélrendszer egészséges működését. Vannak köztük olyanok is, amelyek a béltisztításban verhetetlenek.

A vastagbél egészséges működésére éppúgy szükségünk van, mint ahogyan az is nagyon fontos, hogy a szívünk, a tüdőnk vagy az agyunk jól működjön. A vastagbéldaganat kialakulásában elsődlegesen az egészségtelen táplálkozás áll, így érdemes kicsit megreformálni az étkezésünket.

A szervezet számára csak a minimálisan feldolgozott, vagy a természetben is megtalálható táplálékok a legjobbak. A gabonák – mint a quinoa, a barna rizs, az árpa vagy a hajdina – nagyon hasznosak az emésztőrendszer számára, hiszen tele vannak rosttal, amely nagyszerű tisztító hatással rendelkezik.

A bab és a lencse – mint a hüvelyesek tagjai – is sok rostot tartalmaznak. Kutatások igazolják, hogy akik rendszeresen fogyasztanak hüvelyeseket, mintegy 35 százalékkal kisebb eséllyel alakul ki esetükben végbélpolip, ami azért is veszélyes, mivel a vastagbélrák többnyire az ilyen polipképződményekből alakul ki. Emellett a hüvelyesek olyan fitokemikáliákat tartalmaznak, amelyek rákellenes hatással rendelkeznek.

A chiamag is sok rostot tartalmaz, ami elősegíti a mindennapos, vagyis a rendszeres székletürítést. Ez azért fontos, mert így a bélrendszerből kitakarítja a méreganyagokat, illetve sejtszíntű védelmet jelent a vastagbéldaganattal szemben.

A zöld leveles zöldségek, mint a brokkoli, a karfiol vagy a kelkáposzta a legjobb forrásai a rostoknak, hiszen ezek a zöldségek is csökkentik a vastagbélrák kialakulásának a kockázatát. Emellett tápanyagokban is rendkívül gazdagok, amelyek nem csak az emésztőrendszer működésére vannak jó hatással.

A diófélék és az olajos magvak omega-3 zsírsavakban és alfa-linolénsavban gazdagok, amelyek szintén csökkenteni tudják a béldaganat kialakulásának a kockázatát.

A fermentált tejtermékek – mint például a joghurt – kitűnő probiotikumok, amelyekre azért van szüksége a szervezetünknek, hogy helyreállítsák a bél baktériumflóráját.

  1. Drigán Bertalan

    Köszönöm szépen! Nagyon jó! Kérem szépen hogy IIdényszerü zöldségekkel, gyümölcsökkel egészitsék ki a lehetőségeket, Gratulálok, további sok sikert kívánok,

  2. Farkas Hilda

    Azé a siker, aki mer. Aki puszta szorgalomból, lelkesedésből megy előre. Nem kérdez meg mindenkit az ötletéről, hogy aztán hagyja magát eltéríteni. Vannak, akik állandóan csak terveznek. Vannak, akik mintha állandóan csak készülnének valamire. Mindig terveznek, jegyzetelnek, ötleteinek. Aztán tanfolyamokat végeznek. Aztán klubokhoz csatlakoznak. De nem mernek !A motiváció késztet arra, hogy csinálj valamit. Mindig motivál valami, amikor megteszel valamit (…). A megfelelő motiváció hozzásegít a sikerhez.Sok sikert kívánok !

    1. Kedves Hilda! Nem gondoltuk volna, hogy a béltisztítás ennyire fellelkesít valakit. 🙂 Hajrá!

    2. Hajósi Edit

      Igyekszem ilyen alapanyagokból készíteni az ételeket. Valóban jobb,mint gyógyszereken élni, ami szerencsére nem fenyeget egyenlőre. Ajánlom mindenki figyelmébe a cikket.

  3. Barnaildiko

    Egyetértek a zöldség fontos de mit tegyek ha fiatal koromban májgyulladás krónikus vastagbél gyulladás hasnyal mirigy gyulladás epehólyag gyulladások volt ma már epekovem is van – “K” betuseket vagyis pont ezeket nem ehetek
    Talán megpróbálom vegyesen nyersen leturmixolni talán. 1-1 nap elmenne
    Szívproblémák + gerincprobléma miatt fogyni kéne de hogyan(

    1. Uhrin Mátyásné

      Talalán pàrolva gondoltam leturmixolni, mert bár vitamintartalmàból fog veszíteni a különféle k betűs, de rosttartalmából nem, viszont gázképző, puffasztó hatása is csökken valamelyest. A köveket illene eltávolítani (kőoldással, ha lehet) v eltávolíttatni, mert irritációra, gyulladásra hajlamosítanak, nem beszélve ha beszorulnak az epecsatornákba.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük