A perimenopauza és a menopauza szót mindenki ismeri. Van egy olyan kifejezés is, hogy posztmenopauza. Ez az a szakasz a nők életében, amikor mindkét női nemi hormon – az ösztrogén és a progeszteron – lecsökkent, azaz közel azonos szinten mozog. A perimenopauza és a posztmenopauza szakaszában is lehetnek a nőknek olyan tüneteik, amelyek kicsit megnehezítik a mindennapokat. Ezek kivédésére vagy csökkentésére alkalmasak a fitoösztrogének.
A fitoösztrogének olyan növényi vegyületek, amelyek voltaképpen az ösztrogénhormon pótlására alkalmasak. Pontosabban a fitoösztrogének az ösztrogénreceptorokhoz kapcsolódnak, ezzel pedig egyensúlyt teremtenek, azaz ha alacsony az ösztrogénszint, megemelik azt, ha pedig magas, akkor csökkentik. Mutatjuk is, milyen fiotoösztrogéneket fogyaszthatunk a menopauza időszakában.
Az egyik legismertebb fitoösztrogén nem más, mint a lenmag. A lenmag nagy mennyiségben tartalmaz úgynevezett lignánokat, amelyek csökkenteni tudnak egyes menopauzális tünetet, mint például a hüvelyszárazságot vagy hőhullámokat. A lenmag nemcsak lignánokban bővelkedik, hanem omega-3 zsírsavakban, fehérjékben és antioxidánsokban is.
A fitoösztrogének listáját színesíti a csicseriborsó is, amely izoflavonoidokban bővelkedik. A csicseriborsó az összes fitoösztrogén-típust tartalmazza, amelyek együttesen nagyon sikeresen kezelik a menopauza kellemetlen tüneteit.
A szezámmag szintén gazdag forrása a lignánnak. Ezen kívül olyan tápanyagokat is tartalmaz, amelyek nagyon hasznosak lehetnek a menopauza szakaszába lépő hölgyek számára, például fehérjéket, E-vitamint, B-vitaminokat, vasat, magnéziumot, rostokat és egészséges zsírsavakat.
Fitoösztrogén lignánokban gazdag a zab, a rizskorpa, a búzakorpa ás az árpa, így érdemes ezt is beiktatni az étrendünkbe, ha a menopauza időszakában kellemetlen tünetek gyötörnek bennünket, mivel ezek a táplálékok is kiegyensúlyozó hatást gyakorolnak a hormonszintre.
Napjainkban egyre több olyan növényi gyógyszer kerül a piacra, amely vörös herét tartalmaz, hiszen ez a gyógynövény is rendelkezik fitoösztrogén hatással.
Fitoösztrogént sem fogyaszthat azonban mindenki. Azok, akik valamilyen hormonfüggő daganatban szenvednek vagy hajlamosak ilyen betegségekre, mindenképpen kérjék ki a kezelőorvosuk – nőgyógyászuk – véleményét.