fbpx

Immunrendszerünk védelmezője, a csipkebogyó

Csipkebogyóból készült likőr csinos pohárkában.

A csipkebogyó a rózsafélék családjába tartozó, Európában honos tüskés cserje. Népies elnevezései: vadrózsa, ebcsipke, parlagi rózsa, tüskefa, gyepűrózsa. Termése karmazsinszínű, míg virágai leginkább rózsaszínes árnyalatúak. Egy ókori monda szerint a csipkebogyónak hosszú időn keresztül fehér, apró virágai voltak, ám egy napon Aphrodité ujját megszúrta egy tüskéje, a piros vére pedig rózsaszínűre színezte a fehér szirmokat.

A csipkebogyó telis-teli van C-vitaminnal, ezért télen vétek lenne nem ezzel a növénnyel pótolni szervezetünk C-vitamin-szükségletét. A C-vitamin fokozza a szervezet védekezőképességét a különféle betegségekkel és fertőzésekkel szemben, és nagy szerepet játszik az oxidációs folyamatok szabályozásában. A növény gazdag még A-, B1-, B2-, E-, P- és K-vitaminban, vasban, magnéziumban, aminosavakban, pektinben, flavonoidokban, szerves savakban, karotinoidokban, polifenolokban és illóolajokban.

A csipkebogyó erősíti az érfalakat, ezért javasolható érszűkület, érelmeszesedés megelőzésére és kezelésére is. Kiváló vizelethajtó, epekőoldó és roboráló hatásokkal rendelkezik. A növény erősíti az immunrendszert, javítja az emésztést és nyugtatja az idegeket. Még a cukorbetegségre is kedvezően hat. A virágszirmok hashajtóként használhatók, ellenben a levelei hasfogó hatással bírnak. Virágából rózsavizet is lehet készíteni, amely antiszeptikus hatással rendelkezik. A csipkebogyó serkenti a mellékvesék és a máj működését, mérsékli az ízületi gyulladás tüneteit és csökkenti a köhögést. Kozmetikumokban gyakran alkalmazzák öregedésgátló hatása miatt. Külsőleg különfélek sebek, fertőzések és vérzések csillapítására lehet felhasználni.

A csipkebogyó terméseiből készíthető tea. 2-3 deciliter hideg vízben áztasson 2-3 teáskanálnyi csipkehúst, majd melegítse meg, szűrje le és fogyassza el egészséggel. A csipkebogyót nem szabad leforrázni, mert C-vitamin-tartalma odavész. Naponta 3-4 csészényit is meg lehet belőle inni.

A növényből bort is lehet készíteni. Idősebb korban lehet a segítségünkre, amikor a vesék és a hólyag sokat rendetlenkedik. Emellett az emésztésre is jó hatással van és a vérkeringést is fokozni képes. Hogyan kell elkészíteni? Tisztítson meg 2 kilogramm csipkebogyót, majd rakja egy nagy befőttesüvegbe. Forraljon fel 5 liter vizet, majd adjon hozzá 2 kg cukrot. Amikor lehűlt a cukros lé, öntse a befőttesüvegbe. Az üveg tetejére rögzítsen egy vászondarabot és állítsa az üveget langyos helyre. A bor erjedése szobahőmérsékleten néhány hét (6-12) alatt megtörténik. A bort szűrést követően öntse kisebb üvegekbe és dugaszolja be azokat. Téli estéken jó lehet 2 deciliter csipkebogyóbort kortyolgatni, mely nedű annál finomabb, minél több ideig áll a kamra polcain.

Karácsonykor fogadhatja vendégeit egy-egy kupica csipkebogyólikőrrel is, melynek elkészítése nem nagy ördöngösség. Aprítson fel két kilogramm nyers csipkebogyót, majd öntse az egészet egy nagy befőttesüvegbe. Adjon hozzá 0,5 kilogramm cukrot és 1,5 liter tiszta vodkát. Fedje le az üveg tetejét, majd körülbelül egy hónapig szobahőmérsékleten érlelje az üveg tartalmát. Ezt követően szűrje le, öntse a likőrt kisebb, csinos üvegekbe. Nemcsak vendégváró, „welcome drink” italnak, de ajándéknak is első osztályú lehet a csipkebogyólikőr, melyet egyes feltételezések szerint az idősebb emberek életelixírjének is lehetne nevezni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük