fbpx

Vöröshere: egy takarmánynövény, amely gyógyító erővel is rendelkezik

Vöröshere, azaz Trifolium pratense lilás gombavirágzata.

A vöröshere (Trifolium pratense) hazánkban is megtalálható, a népgyógyászatban már a régebbi korokban is használták ezt a főként szántóföldeken, mezőkön, legelőkön előforduló növényt. Elsősorban légúti betegségeket, bőrbetegségeket, gyomornyálkahártya-gyulladást és letargikus állapotot orvosoltak vele. A vöröshere egy évelő, lágyszárú növény, amelynek főgyökere akár 60 centiméterre is lenyúlhat a talajban. Általában hármasával ülő, összetett levelei vannak, de nem ritka a négyes vagy ötösen ülő levélszám sem. Az úgynevezett gombavirágzat pirosas-lilás színben pompázik. Népiesen lóherének vagy réti lóherének is nevezik. Babona is kapcsolódik ehhez a gyógynövényhez, illetve takarmánynövényhez. Aki négylevelű lóherét talál, előbb-utóbb a szerencse emberévé válik.

A gyógyszeripar legfőképpen a gyógynövény virágait használja fel, pontosabban vizes-alkoholos kivonatokat készít belőle. A gyógynövény legfőbb hatóanyagai a következők: izoflavonoidok, kumarinszármazékok, ciánglikozidok és az illóolajok. A gyógynövénynek minél sötétebbek a virágszirmai, annál több értékes vegyületet tartalmaz. A gyógynövény fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatásokkal bír, éppen ezért lehet alkalmazni köhögés, influenza, hörghurut és torokgyulladás esetén. A gyógynövény gyógyítja az ízületi és reumás bántalmakat, illetve egyes mozgásszervi megbetegedéseket. Ebben az esetben a belőle készült főzetet a fürdővízbe kell önteni. Párosíthatjuk más gyógynövényekkel is.

A gyógynövény nyugtató, görcsoldó és vizelethajtó tulajdonságokkal rendelkezik. A vöröshere hatékonyan képes orvosolni a különféle bőrbetegségeket is. Ilyenek például az ekcéma, a pikkelysömör, az akné és a kiütések. A vörösherét a kozmetikai ipar is előszeretettel használja, mégpedig összehúzó hatása miatt. Legfőképpen olyan készítményekben használják ezt a gyógynövényt, amelyeket az idősödő, vízhiányos bőrre fejlesztettek ki, mivel ezt a fajta bőrtípust nagyszerűen táplálja, hidratálja és tonizálja.

A vörösherében lévő fitoösztrogének segítséget jelenthetnek a menopauzában szenvedő hölgyeknek. Legfőképpen a következő tüneteket képes csökkenteni, megszüntetni: hőhullámok, nyugtalanság és hangulatingadozások.

Szervezetünket évente egy-két alkalommal nem árt megszabadítani a felhalmozódott méreganyagoktól, salakanyagoktól. A vöröshere ebben is a segítségünkre lehet, ugyanis a gyógynövény méregtelenítő hatással is rendelkezik. Emellett energiával tölti fel az emberi testet, de a fáradtságot is csökkenti, legyen szó testi, lelki vagy szellemi kimerültségről. Nem csupán a méreganyagokat képes a szervezetből kiüríteni, de az anyagcserét is felpörgeti, így bátran használhatjuk fogyókúra kiegészítőjeként is.

A gyógynövény fogyasztása nem javasolt terhesség és szoptatás ideje alatt, de olyan megbetegedéseknél sem, mint emlő- és méhdaganat. Hormonkészítményekkel egyidejűleg sem ajánlatos a fogyasztása, mert a vöröshere fitoösztrogéneket tartalmaz. Továbbá legyenek óvatosak a szív- és érrendszeri megbetegedésben szenvedők is ezzel a gyógynövénnyel. Mielőtt bárki ki szeretné próbálni a természetnek eme kincsét, mindenképpen konzultájon kezelőorvosával.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük