fbpx

Gyógynövényekkel és fűszerekkel a hasfájás ellen

Két üvegpohárban mentatea, bennük friss mentaág.

Életünk során gyakran meg kell küzdenünk a hasfájással. Vagy csak a gyomrunkat rontjuk el, mert túl torkosak vagyunk, vagy a napi stressz vált ki nálunk hasi panaszokat, de küzdhetünk hasmenéssel is, illetve a menstruációs panaszok is okozhatnak hasfájást. Amikor tisztában vagyunk vele, hogy mi is váltotta ki esetünkben a has fájdalmát, akkor általában nem rohanunk egyből az orvoshoz, hanem különféle házi praktikákat vetünk be, hogy fájdalmunkat enyhítsük. Jól is tesszük, hogy nem kapkodunk be rögtön ezerféle gyógyszert, mert hiszen a természet számtalan gyógy- és fűszernövényt kínál számunkra a hasi fájdalmak enyhítésére is.

Émelygésre és hányinger csillapítására kitűnő a borsmenta, a citromfű és a kamilla. A kamilla gyomorpanaszokra is nagyon hatásos gyógynövény, a citromfüvet pedig gyomorsavtúltengés esetén is be lehet vetni. Szélgörcs enyhítésére alkalmazhatjuk a gyömbért, a majoránnát, az ánizst és a borsmentát. A gyömbér jó lehet még puffadásra, de a gyomrot is képes megnyugtatni. Haspuffadásra jó még az ezerjófű, az édeskömény, a fahéj és a kamilla. A kömény görcsoldó és nyugtató hatásokkal rendelkezik és serkenti a gyomornedvtermelést is. A mentatea is könnyedén elbánik a has puffadásával, de görcsök ellen is be lehet vetni.

A menstruáció során fellépő görcsöket oldja hatékonyan a palástfű és a cickafark. De a cickafarkteát bátran lehet fogyasztani bél-, gyomor- és epebántalmak esetén is. A réti legyezőfű a gyomorégés ellen veszi fel eredményesen a harcot. Naponta elegendő egyetlen csészényit elfogyasztani belőle, mert a gyógynövényben lévő szalicilsav rövid időn belül képes megnyugtatni a gyomrot.

Sok ember küzd emésztési problémákkal. Ezeket orvosolja az ezerjófű, a borsmenta, az ánizs, a citromfű és a lestyán. A körömvirágból készült tea jó lehet gyomorgörcsökre és hasmenésre, míg a szegfűszeg fertőtleníti és erősíti az egész bélrendszert, illetve a gyomrot.

A kapor fájdalomcsillapító hatásokkal rendelkezik, serkenti az emésztőnedvek kiválasztását, enyhíti a székrekedést és megszünteti az ezzel kapcsolatos kellemetlen panaszokat. A kapor ezeken kívül híres még gyulladáscsökkentő hatásáról is. A fahéj hozzájárul a megfelelő emésztéshez és a puffadás egyik legjobb ellenszere. Emellett fertőtlenítő és baktériumölő hatásokkal is rendelkezik.

A jamszgyökér alkalmas a gyomorrontás kellemetlen tüneteinek enyhítésére, míg a kurkuma az emésztésre van jó hatással, de a gyulladásokat is hatékonyan képes csökkenteni.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük