fbpx

A bél egészségét könnyű tönkretenni

Müzli, gyümölcsök és joghurt egy üvegpohárban, mellette eper, fekete áfonya és mentalevél.

A bélrendszer egészségének fenntartása nagyon lényeges, hiszen voltaképpen itt található az immunrendszerünk mintegy 80 százaléka. Már csak ezért is nagyon fontos, hogy odafigyeljünk, hogy mikor mit eszünk. De nemcsak az egészségesen táplálkozással teszünk jót, hiszen más tényezőktől is függ, hogy mennyire lesz egészséges ez a szervünk, hogy mennyire tudjuk fenntartani a bélflóra egyensúlyát. A cikkben 4 olyan fontos dologról lesz szó, amely nagyban befolyásolja, hogy milyen lesz a bélrendszerünk egészsége.

Az emésztőrendszer működését a nagy mennyiségű és mértéktelen alkoholfogyasztás is felboríthatja. Az alkohol gyulladást generál a szervezetben, és nemcsak a májat, hanem a gyomrot és az emésztőrendszert is károsítja.

A stressz nemcsak a lelki nyugalmunkat, hanem a testi egészségünket is veszélyezteti. Amennyiben stresszesek vagyunk, úgy emésztési problémákkal is küzdhetünk, görcsölhet a gyomrunk és puffadhat a hasunk. A stressz a bélflóra egyensúlyát is felboríthatja, így ha feszültek vagyunk, ha túlpörgetett életet élünk, vagy alapvetően ideges típusúak vagyunk, akkor érdemes megtanulnunk a stresszt kezelni. Ebben egyes gyógynövények is a segítségünkre lehetnek.

Egy felnőtt embernek napi legalább 7-8 óra alvásra van szüksége ahhoz, hogy a teste és az elméje regenerálódni tudjon. Az alváshiány nemcsak elhízáshoz és a bélrendszer károsodásához vezethet, de más betegségek kockázata is megnőhet, például a diabéteszé vagy a szívbetegségé.

Az antibiotikumok néha nagyon hasznosak lehetnek, de azért vannak olyan mellékhatásaik, amelyekkel jó, ha mindenki tisztában van. Az antibiotikumok felboríthatják a bélflóra kényes egyensúlyát, azaz a jó és a rossz baktériumok megfelelő arányát, és ennek következményeként akár súlyos emésztési zavarok is kialakulhatnak.

Manapság túl gyakran szedetnek az emberekkel antibiotikumot. Természetesen vannak helyzetek, amikor szükség van rájuk, amikor nem kerülhetjük el, de sajnos ott tartunk, hogy nagyon sok rezisztens baktérium él a környezetünkben, melyek már nem reagálnak az antibiotikumokra. Ha mégis elkerülhetetlen, hogy használjuk őket, mindenképp ügyeljünk a probiotikumok bevitelére, hogy a bélflóra egyensúlya ismét helyreálljon.

  1. Orsós Ferenco

    Nekem a székrekedéssel van gondom csak gyógyszer bevetelével van széklete ere kérek javaslatot.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük