A borsmenta, a citromfű, a kamilla, a gyömbér is jó hasi panaszokra

Sötét faasztalon üvegcsészében tea, mellette egy gyömbér, mentalevél és egy fél citrom.

Amennyiben rendszeresen puffadunk, az nagyban befolyásolhatja az életminőséget. Mindenképpen ki kell vizsgáltatni, hogy mi áll a puffadás hátterében, mivel többek között nagyon sokféle gyomor- és bélrendszeri, illetve nőgyógyászati betegség is meghúzódhat a háttérben. Azonban ha az alapos orvosi vizsgálatok ellenére sem talált a szakorvos semmilyen betegséget, akkor az egészségesebb életmód és egyes gyógynövények és kiegészítők hozhatnak eredményeket. Mutatunk is most ezek közül néhányat!

A puffadás egyik oka lehet a menstruációs ciklus, pontosabban az ilyenkor elfogyasztott ételek, többnyire a szénhidrátok, ugyanis ebben az időszakban sok nő nem nagyon tud ellenállni az édességeknek. Márpedig ezek cukrot tartalmaznak, a cukor pedig nemcsak hizlal, hanem fokozza a bélrendszerben a káros hatású baktériumok elszaporodását, ami pedig puffadáshoz vezethet. Hozzáértők szerint a menstruáció előtt és ideje alatt hasznos lehet a magnéziumkiegészítők fogyasztása, ugyanis a magnézium segít egyensúlyban tartani a női hormonokat, továbbá ez a tápanyag részt vesz a test számos kulcsfontosságú funkciójában.

A puffadás hátterében a székrekedés is meghúzódhat. Ennek oka lehet, ha rostszegényen táplálkozunk, de a székrekedést okozhatja az is, ha sokat szorongunk, idegeskedünk és depressziósok vagyunk.

A puffadás okai nemcsak a szénhidrátok lehetnek, hanem a sós ételek is. A háttérben az is meghúzódhat, ha túl sok levegőt nyelünk vagy túl gyorsan eszünk, illetve a szénsavas üdítőitalok mértéktelen fogyasztása is megnöveli a kockázatokat.

További okok, amelyek a puffadást kiválthatják: lisztérzékenység, élelmiszer-intolerancia, például laktózérzékenység, irritábilisbél-szindróma, Helicobacter pylori, gyógyszerek, súlygyarapodás.

Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha termékeny nőként nem a menstruációs ciklus okozza a problémát, vagy a menopauza időszaka alatt tapasztalunk ilyen tünetet, ugyanis valamilyen nőgyógyászati betegség is állhat a háttérben. Akkor is érdemes felkeresnünk szakrendelést, ha a haspuffadás mellett hasmenésünk is van, ha tartós vagy súlyos hasi fájdalmaink is vannak, ha vért észlelünk a székletben, ha a széklet színe és gyakorisága megváltozik, ha anélkül fogyunk, hogy bármit is tennénk a testsúlycsökkentés érdekében, illetve ha étvágytalanságot és gyors teltségérzetet tapasztalunk.

Ha nincs szervi bajunk, akkor néhány természetes módszert is kipróbálhatunk a probléma orvoslása érdekében. Az egyik ilyen gyógynövény a borsmenta, amelyet évezredek óta használnak a hagyományos orvoslásban. A borsmenta kedvező hatást gyakorol a gyomor-bél traktusra, enyhíti a bélgörcsöket, a puffadást, a fájdalmat. Az irritábilisbél-szindrómában szenvedő betegeknek is javasolt a rendszeres fogyasztása.

A kamilla erős gyulladáscsökkentő, görcsoldó és szorongásoldó hatásokkal rendelkezik. Segíthet megakadályozni a Helicobacter pylori nevű baktérium megjelenését és elszaporodását, ami nemcsak puffadást, hanem gyomorfekélyt és a gyomor daganatos megbetegedését is okozhatja. A gyógynövény olyan emésztési zavarok természetes kezelésére szolgál, mint bélgáz, hasmenés, hányinger, hányás, illetve fekélyek.

A citromfű is nagyon hatékony a hasi fájdalom kezelésében. Székrekedés ellen is eredményes, és hozzájárul az emésztőrendszer egészségéhez. A citromfű csökkenti a puffadást, és megakadályozza a bélgázok kialakulását.

A gyömbért már az ájurvédikus gyógyászat is évezredek óta alkalmazza ízületi gyulladás és emésztési panaszok kezelésére. A gyömbér segíti és növeli a gyomor ürülését, felgyorsítja a gyomor-bélrendszeri tranzitot, illetve csökkenti a puffadást és a bélgörcsöket.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük