A C-vitamint fogyasztják a legtöbben – talán nem véletlenül

Három szem mandarin és egy félbevágott narancs felülnézetből, alattuk fabetűkből kirakva: "VITAMIN C".

Az immunrendszer egy kényes szerv, és többféle tápanyagra van ahhoz szüksége, hogy egészséges maradjon. Az egyik kulcsfontosságú – és talán az egyik legfontosabb – nem más, mint a C-vitamin. Ez a vitamin vízben oldódik, a szervezetünk nem tudja szintetizálni, illetve antioxidáns hatással is rendelkezik.

A C-vitamin egy alapvető tápanyag, amely segíti a csontok, a bőr és az erek egészségét, miközben az immunitást is erősíti. Ez a tápanyag számos élelmiszerben megtalálható, különösen a zöldségekben és a gyümölcsökben, emellett a C-vitamin-kiegészítők is a rendelkezésünkre állnak.

A C-vitamin vagy más néven az aszkorbinsav egy vízben oldódó vitamin, egy olyan antioxidáns, amely semlegesíti az instabil molekulákat, és ezzel segíthet megakadályozni a sejtek károsodását. Részt vesz az immunrendszer egészségével kapcsolatos különböző biokémiai folyamatokban is. Segít a szervezetnek a vas felszívódásában. A C-vitamin bevitelének növelése gyakran ajánlott azoknak a betegeknek, akik vashiányos vérszegénységben szenvednek.

A C-vitamin egy olyan mikrotápanyag, amely hozzájárul az immunrendszer védelméhez, támogatja a szervezet adaptív immunrendszerének több sejtfunkcióját is. Antioxidánsként a szervezetben elszaporodó szabad gyökökkel is küzd, ezzel csökkentve a gyulladást és fokozva az immunitást.

Számos tanulmány írt arról, hogy a C-vitamin csökkentheti a megfázás időtartamát és kialakulásának kockázatait is. Fokozza a fehérvérsejtek termelését, és gátolja a T-limfociták különböző formáinak pusztulását, azaz megakadályozza a sejthalált. Megtámogatja az antitestek termelését, illetve a természetes ölősejtek aktivitását.

A C-vitamin tehát egy nagyon fontos tápanyag, amely megfelelően működteti az immunrendszert. Szinte minden zöldségben és gyümölcsben megtalálható, különösen a sárgadinnyében, a narancsban, a grépfrútban, a citrusfélékben, a kiviben, a mangóban, az eperben, a málnában, a kelbimbóban, a brokkoliban, a paradicsomban, a spenótban, a karfiolban, a paprikában.

Ha nem fogyasztunk C-vitaminban gazdag táplálékokat, akkor ezt elsőként talán az immunrendszerünk érzi meg igazán. A C-vitamin hiányának következménye az, hogy gyengülnek az immunrendszer sejtjei, amelyekre viszont nagy szükség van, hiszen csakis az egészséges sejtek tudják maximálisan ellátni a feladataikat, tehát csakis az egészséges immunsejtek tudnak nagyon hatékonyan védekezni a szervezetbe kerülő kórokozókkal, azaz gombákkal, baktériumokkal, vírusokkal és egyéb parazitákkal szemben. A C-vitamin hiánya még a specifikus fertőzések kivédésére szolgáló antitestek termelését is csökkenti.

A C-vitaminnak tehát kitüntetett szerepe van az immunrendszer optimális működésének támogatásában. Hogyan működik a C-vitamin a szervezetben? Az immunsejtek membránjaiban aktív C-vitamint szállító molekulák vannak. Ezek a molekulák aztán C-vitamint pumpálnak a sejtekbe. Ez a munka még hatékonyabb, ha a testben valamilyen fertőzés vagy gyulladás alakult ki.

  1. Szuhay Péter

    Lehet C vitamint tablettában, oldatban vagy akár injekcióban is bevenni. Én mostanában ketétöröm az 1000 mg-os tablettát, regge és este veszem be. Még a kezdődő foggyökér környéki gyulladás ellen is jó. El lehet gondolkodni természetesebb C vitamin forrásokról is. Én ősszel, de még a fagyok előtt szoktam szedni a csipkebogyót. Évek múlva is be lehet áztatni teának, persze, ha szedés után szobahőmérsékleten megszárítom és jól lezárt üvegben tartom. Sajnos tényleg 24 óra áztatás kell neki langyos vízben, de különleges finom innivaló.

    1. Én meg a LINUS PAULING (Nobeldíjas) ajánlását igyekszem tartani: napi 30 mgCvit. testsúly kilogrammonként. Ő és neje napi
      18 gramm/18000mg-ot szedett Dr.Szentgyörgyi(Nobeldíjas) napi 9000mg-jával szemben.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük