fbpx

A csontritkulás természetes megközelítése

Oszteoporózisos csont nagyított képe.

A csontritkulás nagyon veszélyes lehet, hiszen ilyenkor a csontok nagyon törékennyé válnak. Ez a betegség legfőképpen a menopauzába lépő 50 évesnél idősebb nőkre jellemző. A betegség észrevétlenül, hosszú évekig, évtizedekig alakul ki. Egy csonttörés hívhatja fel a jelenlétére a figyelmet.

A csontritkulásnak több oka is lehetséges. Az öregedés, a mozgásszegény életmód, a hormonális egyensúlytalanság, egyes gyógyszerek hosszú távú fogyasztása, a szteroidok használata, az alacsony D-vitamin-szint, az érzelmi stressz és a táplálkozási hiányosságok. A jó hír az, hogy vannak olyan táplálékok, amelyek segítenek megnövelni a csontsűrűséget és így elkerülhetjük a rettegett betegséget.

A kefir, a joghurt, a sajt és a tejtermékek tartalmaznak kalciumot, magnéziumot, foszfort, D-és K-vitamint, amelyek mindegyike létfontosságú az erős csontok építéséhez.

A csontritkulás krónikus gyulladással járhat együtt. Az olajos halak tartalmaznak omega-3 zsírsavat, amelyek csökkentik és meg is szüntetik a gyulladást.

A tengeri zöldségek zöld, vörös és barna színekben fordulnak elő. Ízviláguk nagyon változatos. Ezek a zöldségek olyan ásványi anyagokat, legfőképpen kalciumot tartalmaznak, amelyek a csontképzéshez szükségesek.

A csontoknak szükségük van K-vitaminra és kalciumra, hogy erősek maradjanak. A zöld leveles zöldségek tele vannak ezekkel az értékes tápanyagokkal.

A csontritkulás a savas környezet miatt is kialakulhat. Ezért fontos, hogy lúgos környezetet teremtsünk a szervezetünkben. Ezt sok zöldség és gyümölcs fogyasztásával érhetjük el.

Milyen ételek okozhatnak csontritkulást? Az alkohol fokozza a gyulladást, amely kalciumot von el a csontokból. A cukor szintén megnöveli a gyulladás szintjét a szervezetben. A vörös hús és a feldolgozott hústermékek csontvesztést okozhatnak, mint ahogyan a túlzott koffeinbevitel is.

Milyen kiegészítőkre lehet szükségünk? A magnézium szükséges a megfelelő kalcium-anyagcseréhez. A kalcium erősíti a csontokat, a D3-vitamin elősegíti a kalcium felszívódását. A csontképződéshez K2-vitaminra is szükségünk van.

Az oszteoporózist megelőzhetjük a rendszeres testmozgással és a friss levegőn való tartózkodással is. Hetente legalább háromszor húsz percet töltsünk a szabadban, ugyanis napfény hatására D-vitamin termelődik a szervezetünkben. A rendszeres edzések pedig növelik a csontsűrűséget.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük