fbpx

A dohányzás a fizikai és a lelki egészséget is rombolja

Férfi kék pólóban jobb kezében egy szál cigarettát tart, bal hüvelykujját lefelé fordítja.

Azt mindenki tudja, hogy a dohányzás mennyire káros. Nemcsak egy-két, hanem szinte az összes testrészt és szervet roncsolja. Mutatjuk is, milyen kárt okoz a dohányzás az emberi szervezetben!

Az ízületi gyulladásnak nagyon sok és kellemetlen tünete lehet. Az egyik leggyakoribb tünet a fájdalom, a másik pedig a gyulladás. A dohányosok körében sokkal gyakoribb az ízületi gyulladás, mint a nemdohányzó emberek között, a betegségre szedett gyógyszerek pedig nem elég hatékonyak.

A dohányzás negatív hatásai a bőrt is érintik. Egy dohányzó ember bőre sokkal gyorsabban ráncosodik és sokkal fakóbb, sápadtabb, illetve petyhüdtebb lesz, mint egy nemdohányzó emberé. Ráadásul a bőrrák is jobban fenyegeti a cigarettázókat, hiszen a dohányfüstben megannyi rákkeltő anyag van.

A dohányosok körében a szembetegségek is jóval gyakoribbak. A két rettegett szembetegség is jobban érinti őket, vagyis a szürkehályog és a makuladegeneráció.

A dohányzás nemcsak a leheletre van negatív hatással, hanem oka lehet az ínybetegségeknek, mint amilyen például az ínysorvadás, ami nemcsak az íny vérzését, hanem a fogak elvesztését is okozza.

A rendszeres dohányzás más komoly betegségeket is generálhat, ilyen például a vérrögképződés, az agyvérzés vagy éppen a szívinfarktus.

Mivel a dohányzás hatással van a máj és a hasnyálmirigy működésére, így egy dohányos sokkal nagyobb eséllyel lesz cukorbeteg, mint az, aki soha sem dohányzott. A cigarettázás más betegségeket is előidézhet, ilyen például a Crohn-betegség, a vastagbélpolip, a gyomorfekély, a hasnyálmirigy-gyulladás és az emésztőrendszer rákos megbetegedései.

A tüdőrák kialakulásáért mintegy 90 százalékban a dohányzás tehető felelőssé. Ez a káros szenvedély azonban más betegségek kialakulásáért is okolható, mint például a szájüregi rák, a gyomorrák, a gégerák vagy a garatrák.

A dohányzás a szív- és érrendszert is károsítja, hiszen szűkíti az ereket, csökkenti a vér áramlását és ennek következményeként szív- és érrendszeri betegségek, illetve szívinfarktus is kialakulhat.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Dohányzó szülő gyermeke számára természetesebb a dohányzás, nagyobb eséllyel fogja kipróbálni és rászokni. Nekem szerencsém volt, apám pici gyermekkoromban szokott le és addig sem volt neki szabad bent a lakásban dohányozni. 14 évesen kipróbáltam és nem szoktam rá. Fontos lenne, hogy a gyermek vállalással egyidőben a leendő szülők “letegyék a cigit”.

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük