fbpx

A fahéj a karácsonyt idézi, de ne csak süteményekbe használjuk!

Egy asztalon tálakban csillagánizs, fahéjrudak, csipkebogyók.

A fahéj egy nagyon finom és kellemes illatú fűszer, amelyet nemcsak sütemények készítésére használhatunk és nemcsak karácsonykor gondolhatunk rá, hanem egész évben, hiszen számtalan egészségügyi előnnyel rendelkezik. A fahéj ősidők óta az egyik legnépszerűbb fűszer, nagyon sok rostot, kalciumot, A-, B- és K-vitamint és antiociánokat tartalmaz.

A fahéj fő aktív összetevője a cinnamaldehid, amely a különböző fertőzések elleni küzdelemben lehet a segítségünkre. Ez a vegyület antibakteriális, vírusellenes és gombaellenes hatásokkal is rendelkezik, hatékonyan gátolja az olyan baktériumok elszaporodását, amelyek légúti fertőzéseket okozhatnak. Olyan erős, hogy élelmiszerek természetes tartósítószereként is remekül működik.

A fahéj antioxidánsokban is bővelkedik, így az olyan krónikus betegséggel szemben is megvédhet bennünket, mint a 2-es típusú cukorbetegség.

Ez a csodás fűszer nemcsak a fertőzések ellen harcol, hanem a sérült szövetek helyreállításában is jeleskedik. A benne lévő cinnamaldehid csökkenti a duzzanatot és segít megakadályozni a vérlemezkék összetapadását. Hasznos lehet az olyan akut és krónikus fájdalom esetén is, mint például ízületi gyulladás. A fahéj ezen kívül keringésfokozóként is működik, az ízületekben is javítja a keringést, így csökkentve az ízületben kialakuló fájdalmat.

Az inzulin fontos hormon a vércukorszint szabályozásában. A fahéj napi fogyasztása javíthatja az inzulinérzékenységet és segít szabályozni a vércukorszintet, miközben lassítja a szénhidrátok lebontását az emésztőrendszerben.

A fahéj egy cinnamate nevű vegyületet is tartalmaz, amely csökkenti a koleszterinszintet emelő enzimaktivitást, ezáltal mérsékelve a vérben lévő zsírsavak mennyiségét. Emellett hozzájárul a rossz koleszterinszint csökkentéséhez is, amelynek köszönhetően segít megelőzni a szívbetegségek kialakulását.

Bizonyítékok utalnak arra, hogy a fahéj rendszeres fogyasztása a vérnyomás csökkenésével jár együtt, ami a koleszterinszint normalizálásához és a szívbetegségek kialakulásának minimalizálásához is hozzájárul.

A fahéj rákellenes hatásokkal is rendelkezik. Gátolja a rákos sejtek növekedését és megakadályozza az erek kialakulását a daganatokban. A fahéj napi fogyasztása védelmet jelenthet a rákos betegségekkel, különösen a vastagbélrákkal szemben. De ez a fűszer enyhíti az emésztési problémákat, javítja a szem egészségét és még a fogyást is támogatja.

1 hozzászólás

  1. Szuhay Péter

    Régebbről úgy emlészem, hogy a terápiás hatás elérésére a szokásos (tizedgrammos) adagoknál jóval több fahéjat kellene fogyasztani. Hogy tudják ezt mostanában?

Szóljon hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük